“Elimde olsa 1 kişi bile çıkarmam”

26/12/2019 22:55 4469

Gazetemizin geleneksel kahvaltı sofraları devam ediyor.

Bu kez konuğumuz Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar oldu.

Genel Yayın Yönetmeni olmam sebebiyle ilk soruyu sormak ta bana düştü.

Başkan, göreve geldiğinden bu güne kadar neler yaptığını anlattı. 

Adana Büyükşehir Belediyesi’nde önce ASKİ ile ilgili tasarrufları anlattığı bir toplantı yaptı bu toplantı epey gündem oluşturdu, hatta ülke gündeminde de yer aldı.

Fakat sonrasında bir ‘para’ olmayan borç batağında bir belediye profili izledik.

Son zamanlarda gündemden düşmeyen konular arasında işçi çıkışları var, her yerde farklı rakamlar telaffuz ediliyor 1200 -200 gibi rakamlar bunlar, gerçekte çıkarılan işçi sayısı nedir?  şu anda belediyede mali disiplini sağlayabildiniz mi ?  diye sordum.

Tabi ben sordum ama Sayın Başkan kendi yanıtlamak istediklerini yanıtladı. Sorumun cevabını orta sayfada okuyacaksınız.

Başkan Karalar, 50 yılda yapılmayan işleri 5 yılda yapacakları iddiasında. 25 yıl sonra kazanılmış ama borç batağında bir belediye ve 50 yılda yapılamayanları 5 yıla sığdırma hedefi, büyük bir hedef. Bir Adanalı olarak bu hedefe ulaşmasını canı gönülden isterim. Ama mevcut durumda bu bir ütopya gibi görünüyor. 

Bu arada işçi çıkışlarıyla ilgili bir cümle kullandı Sayın Karalar. Dedi ki “Adam almak için adam çıkarmıyoruz,elimde olsa 1 kişi bile çıkarmam” tabi bu cümleden ne demek istediğini anlıyorsunuz.

Öte yandan Başkan Karalar’ın etrafına bir etten duvar örülmüş. Kendisiyle kader birliği yapmış kişiler bile, başkana ulaşamıyorlar. 

Zeydan Karalar için sahada dolaşıp oy isteyen insanlar çok sıkışmış durumda. Vatandaş onları biliyor, bir dertleri olduğunda bu insanlara ulaşıp sorunlarının çözülmesini istiyor, fakat bu insanlar az önce yukarıda belirttiğim birlikte yol yürümüş insanlar, başkana ya da yetkili birine ulaşamıyorlar. En basit örneği bir cenaze çadırı dahi gönderemiyorlar. Başkanın bunlara dikkat etmesi gerekir diye düşünüyorum.

Toplantı sırasında başkan şimdi gördüklerinize şaşıracaksınız diyerek kısa videolar halinde göreve başladığı günden itibaren yapılan çalışmaları izletti sonra da şaşırdınız değil mi? Diye sordu. Aslında evet şaşırdık çünkü bütün bu yapılanlardan hiç haberimiz olmadı. Bizim basın mensupları olarak haberimiz olmuyorsa vatandaşın nasıl haberi olsun ki!

Bir başka konu da, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin STK’lar Daire Başkanlığı kurması gerekiyor diye düşünüyorum. Çünkü Adana’da binlerce dernek vs. var ve her birinin en az 50-100 üyesi var. Bu daire başkanlığı kurulursa Belediye-Vatandaş ilişkisi daha sağlıklı ilerler diye düşünüyorum bu da Sayın Başkana naçizane önerim.

Daha yazılacak bir çok şey var ama şimdilik burada noktalayayım. Vatandaşın hizmetler konusunda çok tepkisi var ama erken karar vermemek gerekir, sonuç itibariyle belediye hizmetlerini 5 yıla bölerek değerlendirmek lazım.