ELAZIĞ ve MALATYA’DA  DEPREM

27/01/2020 10:33 595

 

24 Ocak Cuma günü, 20.55 civarında, merkez üssü, Elazığ’a 34 km. mesafede olan, 6.8 şiddetinde  bir deprem yaşadık.! Adı üstünde, ‘ DEPREM…’ Nereden baksanız ürkütücü…Bu deprem sadece Elazığ’ı etkilemedi tabii ki… Elazığ’dan sonra en şiddetli olarak, Malatya’da da hissedildi. Elbette ki, ülke olarak çok üzüldük…

Keşke olmasaydı, ama oldu. Sonuçta Allah’ın takdiri İlahisi… Tabii bir afet…

Bir taraftan Milletçe üzülürken, diğer taraftan da sevindirici haberler, görüntüler, yüreğimize su serpti. Başta,  sayın Cumhurbaşkanımız ve devlet ricali olmak üzere, ana muhalefet partisi, AFAD, Adana, Ankara, İstanbul gibi Belediyeler ve Kızılay, süratle bölgeye intikal ederek, arama, kurtarma ve yaraları sarma işine giriştiler. Millet olarak bir kez daha, dayanışmanın, birlik, beraberlik içinde olmanın önemini ortaya koyduk… Bu da işin sevindirici yanı…Ülkemizin her köşesinden gönüllüler gitti ve yardım yağmaya başladı. Bu kadim Milletimizin, gerektiğinde nasıl kenetlendiğinin tarihsel örneklerinden biridir. Aynı zaman da, büyük ve vakur bir Millet olmanın da özelliğidir. Bizim Milletimiz, tabii afetlerde derhal yek vücut olma kabiliyetine sahiptir. Sel, Yangın, Fırtına, Deprem vb. gibi durumlarda, son derece duyarlı olan halkımız, Elazığ depreminde de bu özelliğini bir kez daha gösterdi.

Elazığ'daki depremde son durum; 26.01.2020 / saat: 12.44 itibariyle: 35 kişi hayatını kaybetti, 1607 kişi yaralandı…

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde şu ana kadar toplam 35 kişi hayatını kaybetti, 1607 kişi hastanelere başvurdu. Depremin olduğu ilk andan itibaren 45 kişinin göçük altından sağ çıkarıldığı bildirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı son açıklamada, "Bu saate kadar 678 artçı deprem meydana geldi. Sürsürü Mahallesi'nde 6 kişi enkaz altında" dedi.

Elazığ'da Sürsürü Mahallesi'ndeki binanın enkazında kaldığı belirtilen 9 kişiden 3'ünün, 38 saat sonra cansız bedenine ulaşıldı. Bina enkazında kalan 6 kişiye ulaşma çalışmaları sürdürülüyor. Mustafa Paşa Mahallesi'ndeki kurtarma çalışmaları sırasında da 1 kadının cansız bedenine ulaşıldığı belirtildi.

BU arada, devlet yetkilileri ve ilgili bakanlar, sık sık açıklama yaparak, son durumlar hakkında, Milletimizi bilgilendirmekteler…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı son açıklamada; "Bu saatte kadar 678 artçı deprem meydana geldi. Mustafa Paşa Mahallesi'nde arama faaliyetimiz bitti, tarama faaliyetimiz başladı. Sürsürü Mahallesi'nde 6 kişi enkaz altında, kurtarma çalışması sürüyor. (Yardım uyarısı) AFAD yönlendirme yapmadan, kimse kendi başına bölgeye bir şey göndermesin. Bölgeye şu ana kadar 10 binin üzerinde çadır sevk ettik. 6 bin 455 çadırın da kurulumunu hem Malatya hem de Elazığ'da sağladık. Malatya ve Elazığ'a çağrımdır. Kaymakamlıklarımız 24 saat açık. Vatandaşlarımız evlerine ne zaman dönebileceklerini soruyorlar. Hasarsız evleri hemen anlamak istiyoruz. Çalışmalar devam ediyor, kaymakamlıklarımız açık. Orada onların da müracaatlarını alacağız ve gerçekleştireceğiz. Aldığımız bütün müracaatlarda da aldığımız tespit sonuçlarını paylaşacağız. Evi sağlam olmayanı da önce geçici barınma yerlerinde, ondan sonra acil kira yardımını vereceğiz" dedi.

SAĞLIK BAKANI: YOĞUN BAKIMDA YATAN HASTA SAYIMIZ 13
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise; "Hastanelerde tedavi gören yaralı sayısı 104. Elazığ'da yoğun bakımda yatan hasta sayımız 13 sayısına kadar düşmüş oldu. 39 saatlik zaman diliminde hem UMKE ekibimiz, hem 112 Acil ekibimiz sahada hizmet veriyor. Sahada olağanüstü başarılar ortaya koyduklarını hepimiz gördük. Bizim çalışanımız olan Emine Kuştepe'nin, Azize Çelik ile olan telefon konuşmasına hepimiz şahit olduk. Diyaloğu hepimizi duygulandırdı." açıklamasında bulundu.

BAKAN KURUM: ACİL YIKILMASI GEREKEN 12 BİNA VAR
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise; Hasar tespit çalışmalarını süratle yürütüyoruz. Vatandaşlarımız kaymakamlıklara başvurup hasarlı binalarını bize bildirmelerini bekliyoruz. Hasar tespit çalışmalarını bu şekilde hızlandıracağız. Elazığ ve merkez ve Sivrice'de 31 yıkık bina tespit edildi. Acil yıkılması gereken 12 bina var. Mustafa Paşa'da bütün binalar hızlıca kontrol edilecek." açıklamasında bulundu.

Elazığ'daki depremde son durum

AFAD'dan yapılan açıklamada, başkanlık tarafından bölgeye 9 bin 545 çadır gönderildiği, ihtiyaç duyulan diğer gıda ve yaşam malzemelerinin de depremzedelere ulaştırıldığı belirtildi.

Hasar tespit analizleri sonucunda 76 binanın yıkıldığı, 642'sinin ağır hasar aldığı, 425'inin de az ve orta hasarlı olduğunun belirlendiği ifade edildi.

Alandaki çalışmalarda 3 bin 433 arama kurtarma personeli ile beslenme, barınma, enerji, haberleşme ve psikososyal çalışma gruplarından 192 personelin görev yaptığı bilgisine yer verilen açıklamada, "Yapılan çalışmalarda 17 bin sıcak yemek, 5 bin kahvaltı, 7 bin çorba, 13 bin 550 bardak çay, 6 bin 275 su, 6 bin 495 ekmek, 6 bin 286 kutu ikram malzemesi, 1251 battaniye, 1211 ısıtıcı, 23 çadır ve 286 yatak dağıtımı yapılmıştır." ifadesi yer aldı.

Depremden sonra meydana gelen toplam artçı sayısının 640 olduğu kaydedildi. Bölgede artçı sarsıntılar yaşanmaya devam ediyor

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM), Elazığ'daki depremle ilgili son 24 saate 600 kişiye yakınları hakkında bilgi verildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Sağlık Bakanlığı 184 SABİM hattı üzerinden Elazığ depremi konusunda son 24 saat itibarıyla toplam 795 adet çağrı karşılandı. 115 kişiye genel bilgi, 600 kişiye yakınları hakkında bilgi verildi." ifadelerine yer verildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Deprem bölgesinde iletişim ve ulaşım ile ilgili tüm birimlerimiz teyakkuz halindedir. Hava, kara ve demir yollarımızda ulaşımı engelleyecek bir durum söz konusu değildir. Yardımların ivedilikle ulaştırılması için iletişim ve ulaşım yollarının açık tutulmasına azami özen gösterilmektedir." ifadeleri kullandı.

 

Saat 11.05'te bir kişinin daha kurtarılmasıyla Mustafa Paşa Mahallesi'ndeki bina enkazından çıkarılan yaralı sayısı 5'e ulaştı.

Merkez üssü Sivrice ilçesi olan deprem sonrası evleri güvenli olmadığı için binalara girmeyen vatandaşlar, kentteki spor ve konferans salonları, kent meydanları, park ve bahçelere sığındı.

Türk Kızılay, Ahmet Aytar Meydanı'nda soğuktan korunmaya çalışan vatandaşlara battaniye dağıttı, sıcak çorba ve çay ikramında bulundu.

Geceyi dışarıdan geçirenlerden Ebubekir Şenerman, markette oldukları sırada depreme yakalandıklarını, sarsıntı anında büyük panik yaşadıklarını söyledi.

Yarın devam edeceğiz…