Ekvator ve ekvator altında yetişen ürün nedir? Kahve.

25/01/2020 09:00 1226

 

Kahve günümüzde artık sadece bir içecek değil ayni zamanda kimya, biyoloji, fizik, sanat ve aşkı yansıtan vazgeçilmez bir günlük ihtiyaç haline geldi. Kahvenin bu kadar geniş alanı birden yansıtıyor oluşu da aslında üçüncü dalga kahvenin doğuşunun bir sembolü niteliğinde. Birinci dalga kahveler “instant kahve” denilen kategoriyi oluşturuyordu. İkinci dalga kahveler espresso bazlı ürünleri oluşturuyorken üçüncü dalga ise kahveye verilen saygıyı yansıtır nitelikte. Üçüncü aşama günümüzde var olan ve bizim kahveyi başlı başına bir sektör haline getirdiğimizi yansıtan bir aşama.

Dışarıya çıktığınızda bir kafeye gidip kahvenizin yapımını seyredebiliyor ve saatlerce o yerde oturup arkadaşlarınızla sohbet edebiliyorsunuz ya da işlerinizi yapabiliyorsunuz. İşte bu 3.dalga kahvelerin günümüze ulaşmış olması ile mümkün oluyor.

Kahve sektörü hızla büyüyor. Düşünsenize bir zamanlar sadece kahve iken şu anda isminden sektör olarak söz ettiriyor. Ben de kahve sektöründe daha ne gibi gelişmeler olacağını merakla bekliyorum. Herhalde kahve tükenene kadar çok büyük gelişmelerden daha geçecek.