Eğitimde Farklı Bakış Açıları

28/12/2019 18:37 1248

Türkiye’deki eğitim sisteminden bir çoğunuzun haberi vardır. Peki, neredeyse her ülkenin kendine özgü bir eğitim sistemine sahip olduğu hiç dikkatinizi çekti mi? Her ülkede farklı bir eğitim sistemi olduğu gibi hangi eğitim sisteminin daha doğru olduğu ise günümüzün en büyük tartışma konularından biridir.   

Ben farklı ülkelerdeki eğitim sistemlerini araştırdığımda benim en çok ilgimi çeken Finlandiya’daki eğitim sistemi oldu. Finlandiya’da öğrencilere ev ödevi verilmiyor, ders saatleri yaklaşık 4 saat sürüyor, teneffüsler ise normalden çok daha uzun sürüyor. Aslında ilk izlenimde bu sistem çok güzel gibi görünüyor. Fakat, daha dikkatlice incelendiği zaman bu eğitimin yeteri kadar disiplin sağlayamayacağını da düşünmeye başlıyorsunuz. Çünkü, bu eğitim disiplinli olan öğrenciler için sorun yaratmayacağı gibi rahat olan öğrencileri daha da rahat olmaya teşvik edecek bir sisteme benziyor.

Amerika’daki eğitim sisteminde ise sosyal faaliyetlerin çok olmasına özen gösteriliyor. Öğrencilerin sosyal faaliyetlere yönelmesi teşvik ediliyor. Türkiye’de de buna benzer bir sistem var ama hâlen akademik başarıya verilen önem daha çok ön plana çıkıyor. Tabii, ben zamanla sosyal faaliyetlere ve çok yönlü öğrenci portresine verilen önemin artacağına inanıyorum.

Benim en beğendiğim eğitim sistemi çok yönlü olmayı sağlayan ama disiplinden de ödün vermeyen bir sistem. Böyle düşünmemin sebebi de başarının disiplin olmadan gelmeyeceğine inanmam. Başarı için belirli bir hedef olması ve o hedefe ulaşabilmek için de takip edilmesi gereken belirli kurallar olması gerektiğine inanıyorum.

Türkiye eğitime git gide daha çok önem vermeye başlıyor. Türkiye’de her geçen yıl yeni okullar açılıyor ve burs imkanları git gide daha çok artıyor. Böylece her türlü öğrenci eğitime teşvik ediliyor. Eğitimin bu kadar gelişiyor olması çok güzel ama ben Türkiye’de hâlen öğrencilerin akademik donanımlarına daha çok önem verildiğini düşünüyorum. Tabii ki, zamanla öğrencilerin çok yönlü olarak inceleneceği bir sınav sisteminin de Türkiye’ye geleceğine inanıyorum.