Düşmüyor da düşmüyor!  

02/12/2019 14:46 2456


Adana Büyükşehir Belediyesi'nde işçi çıkışları ve maaş ödemeleri gündemden düşmüyor. Büyükşehir’de bitmeyen tartışma bu… Adana Büyükşehir Belediyesi’nde çok sayıda sözleşmeli personelin iş akdi Cuma günü  itibariyle feshedildi. Hafta sonu işten çıkarıldıklarını öğrenenler neye uğradıklarını şaşırdılar. Büyükşehirde herkesin psikolojisi bozuk ‘ne zaman işten çıkarılacağız’ diye bekliyor insanlar. Bu insanlardan nasıl sağlıklı hizmet etmeleri beklenir ki ? 
Bu arada 500’e yakın sözleşmelinin çalıştığı Büyükşehir Belediyesi‘nde en fazla sözleşmeli feshi ASKİ’de gerçekleşti. Bu kurumda 119 sözleşmelinin iş akdi feshedildi. Belediyedeki toplam rakamın kesin olmamakla birlikte 300 civarında olduğu tahmin ediliyor. Aralarında 10 yılı akşın süredir görev yapan Zeydan Başkanın mahallesinden isimlerin de olduğu işten çıkarılanlar var. Bazı kaynaklardan edindiğim bilgiye göre belediye bazı kadroları kapatıyor dolayısıyla bu kadrolardaki kişiler başka yere de kaydırılamıyor. Her şey bir yana, sizi sevenleri, yanınızda duranları çok üzdünüz beyler çok.


CHP’li vekil…
Geçenlerde bir olay yaşanmış, duyduğuma göre, olay şöyle gelişmiş;  bir eski Belediye Başkanı merhum başkan Ege Bağatur’un anma töreninde ‘Rahmetliden sonra bir Selahattin Çolak, bir de ben varım. Başka dürüst başkan gelmedi Adana’ya’ deyivermiş. Ortamda bulunanlardan bir CHP’li Milletvekili bu eski belediye başkanının üzerine yürümüş zor tutmuşlar. ‘Bu kente en büyük ihaneti sen yaptın’ demiş vekil.  Eski belediye başkanı da, apar topar çıkmış anma töreninden. Gözümle görmedim amma, çok güvendiğim bir kaynağım anlattı. Ben de sizin gibi şaşırdım kaldım. CHP’li vekili ben biliyorum ama merak ederseniz siz de araştırın bulun artık.

Zehir soluyoruz!
Adana’nın acilen çözülmesi gereken en önemli çevre sorunu nedir? desem en az beş on tane sıralarsınız. Ama kışın desem hemen herkes hep bir ağızdan ‘hava kirliliği’ der. Aynısını yazın da anız yangınları için söyler. Adanalı yaz aylarında anız yangınları yüzünden nefes alamıyor, kışın da tüketilen kömür yüzünden zehir soluyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği sınırın çok çok üzerinde. Bildiğiniz zehir soluyoruz. Denetimler ise hak getire! Kömür denetiminin yapılmadığı Sayıştay raporuyla ortaya çıktı.   


Günün sözü 
 
 Herhangi bir dine mensup olmak, sizi iyi biri yapmaz. İyi insan olmak vicdanla ilgilidir. Vicdan, insanın içindeki tanrıdır. Victor Hugo


Günün kitabı 

SAKINCALI AMİRAL

YAZAR: Toygun ATİLLA

Günün ismi
 
 Merhum Hacı Ağa (Sabancı)


Çimdik

Hava kirliliğini denetlemeyen yetkilileri bir çimdikleyeyim; kardeşim siz de bu kentte yaşıyorsunuz zehir soluyorsunuz denetlemediğiniz için bütün Adanalıya da solutuyorsunuz!

Haşarı soruyor
 

- Geçtiğimiz Cuma günü sevilen iş adamı, Adana’nın ağası merhum Hacı Ağa’nın Çukurova Devlet Senfoni Orketsrası konseri ile anıldığını ve konsere eşi hanımefendi Özcan Sabancı ve kızı Demet Sabancı Çetindoğan’ın yanı sıra Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve eşi Beyhan Demirtaş ile kent protokolünün katıldığını biliyor musunuz? 


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı, İstanbul Milletvekili Erkan Kandemir’in, hafta sonu Adana’da olduğunu ve Milletvekilleri Tamer Dağlı ve Abdullah Doğru ile İl Başkanı Mehmet Ay’ı ve Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir’i ziyaret ettiğini biliyor musunuz?

-Adana Büyükşehir Belediyesi’nde ödenmeyen işçi maaşları ve işçi çıkışları tartışmalarının bitmek bilmediğini biliyor musunuz? 

- Yarın '3 Aralık Dünya Engelliler Günü' olduğunu ve Sevginin Engel Tanımadığını biliyor musunuz?

-Bizimkiler iptal ederken Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin halk kart uygulamasına başladığını ve ilk aşamada 6 bin 800 ailenin halk kart sahibi olduğunu biliyor musunuz? 

-İYİ Parti’nin düzenlediği tarım panelinin Çukurova çiftçisi tarafından büyük ilgi gördüğünü biliyor musunuz? 

-ATO Meclisi’nde basın mensuplarının dışarı alınmasının ardından meclisin yine karıştığını biliyor musunuz? 

-Bu hafta başlayacak Seyhan Belediye Meclisi’nin hareketli geçeceğini biliyor musunuz? 

-Hangi Meclis Üyesinin ne haltlar işlediğini biz biliyoruz da siz biliyor musunuz? 

-Aralık ayının ilk haftasında Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına maaş ödeneceğini biliyor musunuz?