DUR DEMELİ

17/08/2019 05:01 1401

Tecavüz olayları , fuhuş , kaçakçılık , uyuşturucu işleri , dolandırıcılık , sahtecilik , hırsızlık , kadın cinayetleri son günlerde çok arttı. Ya eskiden beri böyleydi ,biz bilmiyorduk ya da, günümüzde her şey zıvanadan çıktı. Utanç duyulacak, iğrenilecek bir tablo.

Toplumumuz neden bu denli bozuldu,tefessüh etti ? Suç makinesi pisikopatlar zirve yaptı niye, ne oldu bize?

Bunlar , bilimsel olarak araştırılmalı , sonra da ne gerekiyorsa yapılmalı ki , bu kötü gidişe dur diyebilelim.

Acımasız madde dünyasında , birçok ahlaki meziyet kirlendi , örselendi. Önem verdiğimiz bazı değer yargıları da aşındı. Duyarsız , katılaşmış kalplerle bu sorunu çözmek kolay değil ki!

Kalp , kan dolaşımını sağlayan hayati bir organ. Biz ona öyle meziyetler ve değerler yüklemişiz ki. Kalp; inancın- inançsızlığın , sevginin-nefretin, hayrın – şerrin ,

Yararlı- zararlı işlerin ve düşüncelerin de kaynağı .

İyi kalplerden yansıyan, güzelliktir. Çirkinliklerle dolu , kirli tutkularının esiri olanlardan da kötülükler yansır.

İnançlı, düzgün, erdemli , iyi bir insanın kalbi güzelliklere açıktır. Kötülerinki ise , sımsıkı kapalı.

İyi kalpliler , Allah’a gönülden inanır ve kalben teslim olur. Tek güvendiği , dayandığı , yardım beklediği o yüce varlıktır. Hiçbir dünyevi kaygı ve tasa taşımaz. Bencil değildir. Sorumluluğunu bilir , paylaşıcıdır. Düşmanlığı , şiddeti sevmez . ihtiyacı olan herkese yardım eder, şefkat ve merhametle davranır. Kin , kibir , hasetlik gibi köyü huyları yoktur. Mütevazi ve hoşgörülüdür. Parolası ben değil ,bizdir.

Toplumda böyle üstün nitelikli insanlar çoğalırsa, utanç duyduğumuz bu olaylar da, azalacaktır. Bu bir zaman ve eğitim işi. Sabredip göreceğiz, neler olacağını.