Dünyanın En İlginç Ölümleri-2

24/01/2023 01:09 353

Kutsal Roma İmparatoru Frederick Barbarossa 3. Haçlı seferleri için Anadolu'da Göksu ırmağını geçmeye çalışırken boğularak ölür. Askerlerine ırmağın geçilebilir olduğunu göstermeye çalışan Barbarossa, giydiği ağır zırhlar sebebiyle düştüğü ırmaktan ölü olarak çıkarılır.

Pizza dağıtıcısı olan Brian Wells 2003 yılında, bastona benzeyen tüfeğiyle banka soymaya kalkar. Polisler tarafından yakalanan Wells, pizza dağıtmak için gittiği evdeki insanlar tarafından buna zorlandığını söyler. Boynuna takılan kolyenin ucunda patlayıcı olduğunu ve bankayı soymazsa bu kolyenin patlayacağını belirtir. Polisler kolyeye müdahale etmeden önce kolye patlar ve Wells hayatını kaybeder. 2007 yılında çözülen davada, Wells'in de bankayı soymayı planladığı ortaya çıkar. Fakat boynuna takılacak bombanın son ana kadar gerçek olmayacağını düşünen Wells, son anda soygundan vazgeçmek ister. Suç ortakları ise silah zoruyla kolyeyi takarlar. Delil bırakmamak için de Wells'i öldürürler.

***

1991 yılında 57 yaşındaki Tayvanlı Yooket Paen, inek pisliğine basarak ayağı kayar. Düşmemek için yanında bulunan elektrik kablosunu tutan Paen, elektrik çarpması sonucu hayatını kaybeder. Paen'nin kardeşi, abisinin nasıl öldüğünü komşulara göstermek için küçük bir canlandırma yapmak ister ve abisinin tuttuğu elektrik kablosunu tutar. Ardından o da abisi gibi elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeder.

1871 yılında avukat olan Clement Vallandigham'ın müvekkili bir başkasını vurmakla suçlanır. Dava sırasında vurulan kişinin kendi kendini vurduğunu ispatlamaya çalışan avukat, eline aldığı tabancayla yanlışlıkla kendini vurur. Müvekkili serbest kalır fakat kendisi hayatını kaybeder.

Yunan Parlamenter Draco'yu yunanlılar o kadar çok severdi ki, yaptığı bir konuşmadan sonra taraftarları tarafından sahneye atılan şapka ve ceketlerin altında kalıp boğularak öldü.

İngiliz filozof ve bilim adamı Francis Bacon, soğuğun çürümeyi önleyip önlemediğini görmek için bir tavuk ölüsünü karla doldurarak yaptığı deney sırasında soğuk algınlığına yakalanır. 1626'da zatürreden ölür.

New Orleans'ta 1985 yazında, hiç kimse boğularak ölmez. New Orleans'lı cankurtaranlar da bunu kutlamak için bir parti düzenler. Yaklaşık 100 cankurtaranın bulunduğu parti sonunda, 31 yaşındaki Jerome Moody havuzda ölü olarak bulunur.

Christine Chubbuck 1974 yılında televizyon muhabirliği yaparken, çıkardığı tabancayı kendisine sıkarak canlı yayında intihar eden ilk ve tek muhabir oldu.

***

King Kong lakaplı İngiliz güreşçi Mal Kirk, maç sırasında rakibi Shirley Crabtree'nin "Göbek Vuruşu" hareketine maruz kalır. King Kong, aldığı darbenin ardından kalp krizi geçirerek ölür.

Eleazar Avaran, savaş sırasında düşman kralını ve bindiği fili öldürmek ister. Filin midesine soktuğu mızrak sebebiyle fil Eleazar'ın üstüne düşer ve onu öldürür. İşin ilginç bir yanı da fili süren kişinin kral olmamasıdır.

Boşuna dememişler ‘Ölüm Allah’ın Emri!’ diye. Yani ölümden kaçış yok. Bunca yazılanlardan sonra bana da diyecek tek bir şey kalıyor; Allah ölümün de hayırlısı versin…