Dünyanın En İlginç Ölümleri-1

23/01/2023 02:49 274

 

Ölüm, her canlının başına gelecek olan kaçınılmaz bir son. ‘Tadımızı kaçırmanın ne âlemi var? Ölümden bahsetmek de nerden çıktı?’ demeyiniz. Gelin görün ki insan arada bir ölümün de olduğu düşünmeli ve ona göre hareket etmeli.

Tatsız bir konu olan ölümden bahsetmişken, dünya genelinde bakın ne ilginç ölümler olmuş. Tarihe ve kayıtlara geçen ‘En Garip Ölümler’i sizler için araştırdım. ‘Yaşanmış En İlginç tesadüfler’, ‘Yaşanmış En Garip Olaylar’dan sonra şimdi sıra ‘En İlginç Ölümler’de.  Yine dikkatinizi çekeceğini, merak uyandıracağını tahmin ediyorum. O halde daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım.

***

İşte Dünya Genelinde Yaşanmış En İlginç Ölümler…

İsveç Kralı Adolf Frederick 1771 yılında yediği çeşit, çeşit yemeğin üstüne 14 porsiyon tatlı yer ve felç geçirerek ölür.

ABD'deki ilk dedektiflik ajansını kuran Dedektif Allan Pinkerton, 1884 yılında Chicago'da yürürken kaldırımda ayağı kayar ve dilini ısırır. Tedavi olmayan dedektifin dili iltihap kapar. İlerleyen iltihap sonucu 1 Temmuz 1884 tarihinde ölür.

Ünlü viski markası Jack Daniel's kurucusu olan iş adamı Jack Daniel, şifresini unuttuğu için sinirlenerek kasasına tekme atar. Ayağını yaralayan Daniel bir süre sonra enfeksiyon kapar. Ayağındaki enfeksiyonun bacağına yayılması sonucu kangrenden ölür.

Avusturyalı Hans Steininger 1.4 metrelik sakalı ile meşhur olmuştur.

1567'da çıkan bir yangında, yanlışlıkla sakalına takılıp düşer ve boynunu kırılarak ölür.

1926 yılında dünyanın en büyük sihirbazlarından biri olan Harry Houdini, karın kaslarının güçlü olması ve atılan yumruklardan etkilenmemesiyle hava atar. Yapacağı gösteriye hazırlandığı bir gün McGill Üniversitesi öğrencileri Houdini'nin yanına uğrayarak karnına birçok yumruk atar. Houdini bu olaydan birkaç gün sonra apandisitinin patlamasıyla hayatını kaybeder.

1911 yılında içine girdiği bir tüple defalarca Niagara şelalesinden atlayan Sirk Sanatçısı Bobby Leach'in ölümü, yaptığı gösteriler kadar ilginç olmaz. Portakal yerken elinden düşürdüğü bıçağın ayağını kesmesi sonucu enfeksiyon kaparak, kangrenden ölür.

İçine kapanık biri olan Matematikçi Kurt Gödel, son yıllarında zehirleneceği paranoyasına kapılır. Hiçbir şey yememeye başlayan matematikçi, beslenme eksikliğinden 29.5 kiloya kadar düşerek 14 Ocak 1978'de Princeton'da ölür.

***

Düştüğü suda boğulmaya başlayan Tayland Prensesi Sunandha Kumariratana'yı kimse kurtarmaz. Çünkü o dönemde Tayland'da hizmetkârların prensese dokunması yasaktır.

Bir rivayete göre Yunan Filozof Eshilos MÖ 456 yılında, bir kartalın düşürdüğü kaplumbağanın kafasına çarpması sonucu ölür.

Bir yemek davetinde Rus mistik adam Rasputin'e zehir verilir. Rasputin siyanür dolu pastaları yemesine rağmen zehirlenmeyince silahla vurulur ve öldü zannedilir; ancak Rasputin ayağa kalkar. Sonrasında ise bahçeye kaçarken zorlukla bir kez daha vurularak karların üzerine düşer. Buzlu bir nehire atılan Rasputin, köprüden 140 metre uzakta ölü olarak bulunduğunda otopsi yapılır. Yapılan otopside Rasputin'in ciğerlerinde suya rastlanmaz ve ölümünün, sırtından daha sonra göğsünden ve alnından sıkılan üç kurşundan kaynaklandığı anlaşılır.

Danimarkalı simyacı ve astrolog Tycho Brahe'nin, 1601 yılında katıldığı bir yemekte çişi gelir. O dönemde yemek esnasında masadan kalkmak kaba bir hakaret olarak algılandığı için de çişini tutar. Daha sonra mesanesinde çıkan enfeksiyon sebebiyle hayatını kaybeder. (Devam Edecek..)