DÜNYADA BÖYLE BİR SİSTEM KALMADI

12/02/2019 22:49 2493

Adana Demirspor’un başında ilk maçına İstanbul deplasmanıyla çıkan Ümit Özat maalesef daha ilk maçında sınıfta kaldı. Şimdi yahu daha ilk maçtan sınıftamı kalınır diyenlerinizde olacaktır. Evet kalınır Dünya’yı yeniden keşfederseniz Gazişehir maçında zaten oturmuş bir sistem var onu bozup olmadık sistemlere dönerseniz maalesef sınıfta kalınır.

Gazişehir maçında ki mevcut kadrodan cezalı olan bir tek koseçki eksik. Normalde bir teknik direktör takımın başına yeni de gelmiş olsa bir hafta önce kazanan takımı bozmaz sistemle gerekmedikçe oynamaz ki ilk çıktığı maçta bazı şeyleri daha net görsün diye. Ancak Ümit Özat zorluk derecesi Gazişehir’e göre daha az olan ve 8 maçtır kazanamayan İstanbulspor’a karşı öyle bir anlayışla çıktı ki tam 5-6 tane savunma ağırlıklı oyuncu üstelik sezon başından beri bazı mevkilerde hiç görmediğimiz oyuncular ve artık dünya da uygulanmayan 5-4-1 gibi düzen ile yer alma. Sonrasın da maç başlıyor doğal olarak bu sistemle ancak bir beraberliği kurtarabileceğiniz ve hücumda etkili olamayacağınız ortaya çıkıyor, koskoca ilk yarı heba olup gidiyor.

İkinci yarı ise Ümit Özat ne oyuncu değişikliği nede sistem değişikliğine gitmeyerek İstanbulspor’un ekmeğine yağ sürüyor. Bu arada yaşanan sakatlıklar zorunlu değişikliklere neden oluyor ancak burada da yine büyük hata yapılıyor. Sezon boyu neredeyse top oynamamış ve ikinci yarı gözden çıkarılan Batuhan’ı bir anda sahada görüyoruz. Maç 0-0 ken bile gol bulmak zorunda olduğunuz dakikalarda kapasitesi sınırlı sadece ayağa top yapmaya çalışan İstanbul karşısında risk alıp ne olursa olsun ikinci golcüyü sahaya süremiyorsunuz. Üretkenlikten uzak geçen dakikalar sonunda oyundan düşmeye de başlayınca rakip hatalarınızdan 2 gol buluyor ve galip geliyor. Üstelik bunu gol yememek adına sağlam tuttuğunuzu düşündüğünüz 5 lidefans hattında yapıyor İstanbul ekibi.

İstanbulspor’un oynadığı oyuna saygı duymakla beraber teknik direktörü olduğunuz takımında Adana Demirspor olduğunu Ümit Hoca’ya hatırlatmak isterim. İstanbul maçının mağlubiyetinin bana göre bahanesi yok. Hele de oynanan oyunun sahada ki düzenin hiç izahı yok. Adana Demirspor tabiki mağlup olacak puanlar kaybedecek ama bu şekilde olmamalı.

Ben bir şeyi tekrar etmekte fayda görüyorum Dünya’da artık bu tarz oyun sistemleri kalmadı. Hadi diyelim ki bu oyun sistemiyle oynayacak takım o zaman doğru oyuncularla oynarsınız zaten o vakit maçlar çoğunlukla golsüz yada tek farkla sonuçlanır. Hatay maçı umut edelim ki bu hatalardan bir an önce dönüş maçı olsun yoksa futbolcunun da Gazişehir maçıyla başlayan yükseliş ve moral trendi daha da aşağılara düşer.