Dünya tarihindeki en büyük 10 felaket-1

01/03/2023 19:52 504

 

6 Şubat sabahı büyük bir sarsıntıyla uyandık. Büyük bir deprem olduğunu ve bu depremin gerçekten bir felakete neden oluğunu belli bir süre sonra idrak edebildik. O anda deyim yerindeyse aptallaşıyoruz insan. Ailemizi koruma telaşındayken başka bir şey düşünemiyoruz. Sevdiklerimi koruma altına aldıktan sonra şöyle etraflıca televizyonlardan, sosyal medyadan, internet sitelerinden deprem felaketinin büyüklüğünü, yıkıcı gücünü gördüm.

Şükürler olsun bu felaketi burnumuz kanamadan atlattık. Ama herkes bizler kadar şanslı değildi. Maalesef çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti, enkaz altından çıkan çok sayıda yaralımız var.

Sabahın 04.17’sinde 7,6 şiddetindeki deprem, hepimizi uykuda yakaladı. Aynı gün içerisinde

13.24’te bu sefer 7,7 büyüklüğünde meydana gelen ikinci deprem ise tam bir yıkıma sebep oldu. Şu ana kadar 45 bine dayanan ölü sayısı ve 100 binin üzerinde yaralımız var. Ülkemiz gerçekten tarihin en büyük felaketlerinden birini yaşadı.         

Aynı anda 11 ilde yaşanan bu iki büyük deprem ülke tarihinde, hatta dünya tarihinde görülmemiş bir felaket olarak kayıtlara geçti.

Acımız çok büyük! Yaralarımız daha taze. Ama inanıyorum ki en kısa sürede bu felaketin ve acının üstesinden geleceğiz.

***

Aslına bakacak olursanız felaketlerin adının önemi yok. Felaket, felakettir. Doğa ile çatışmak yerine onunla uyum içinde yaşamayı öğrenmeliyiz. Bunu başaramadığımız her karşılaşma, insanoğlu için mağlubiyetle sonuçlanıyor.

Ne yazık ki ülkece özellikle şu 24 günde yaşadıklarımız doğal afetlerin gücünü, bizimse acziyetimizi gösterdi. 

Doğal afetler tarihin her döneminde yaşandı ve yaşanmaya devam edecek. İş ki bilim, teknoloji ışığında ve ahlaki değerlerimizle hayatımızı idame ettirelim.   

Afet hangi vesileyle gelirse gelsin, biz öce tedbirimizi alalım sonra tevekkülle doğaya teslim olalım.

Hepimiz gibi ben de şu sıralar doğal afetler dışında bir şey düşünemez oldum. Ha deprem oldu, ha olacak derken psikolojimiz darmadağın oldu.

Sonra merak edip dünyanın en büyük felaketlerini araştırdım.  

Merak edenler için…  

***

1- 1960 ŞİLİ DEPREMİ…

Bizim de acı tecrübelerle yıkıcılığını öğrendiğimiz deprem aslında dünyanın en doğal hareketlerindendir. Çünkü kara parçasını oluşturan levhalar hareketlidir. Tarihte bilinen en büyük deprem ise 9,5 büyüklüğündedir ve 22 Mayıs 1960’da Şili’de gerçekleşmiştir. Şili depremi 2 milyon insanı evsiz bırakmış, en az 3 bin kişi yaralanmış ve yaklaşık 1.655 kişi ölmüştür. Ekonomik hasarın 550 milyon doları bulduğu düşünülmekte.

2- 1972 İRAN KAR FIRTNASI…

1972 yılında İran’da 4 bin kişinin ölümüne neden olan kar fırtınası tam 200 köyü haritadan silmiş. 3 Şubat’ta başlayan bu sert hava olayı 9 Şubat’ta bittiğinde kar kalınlığı 8 metreyi bulmuş. Tarihe de bilinen en ölümcül tipi olarak adını yazdırmış.

3- TAMBORA VOLKANI PATLAMASI…

10 Nisan 1815 yılında Endonezya’nın Sumbawa Adası’ndaki Tambora Volkanı’nın patlamasıyla lavların püskürtmesi sonucunda 12 bin kişi hayatını kaybetmiş, daha sonra kül serpintisi nedeniyle tarımın bitmesiyle 90 binden fazla kişi ölmüş. Patlama nedeniyle karbondioksit ve diğer gazların atmosferde birikerek sera etkisi oluşturması sonucunda o sene Kuzey Yarım Küre’de yaz yaşanmamış ve bu nedenle tarım faaliyetleri tamamen durmuş.

4- 1920 ÇİN TOPRAK KAYMASI…

16 Aralık 1920 tarihinde meydana gelen bir diğer felaket depremin tetiklediği toprak kayması. 8,5 büyüklüğünde meydana gelen deprem nedeniyle Çin’in Kansu eyaletinde çok büyük bir toprak kayması yaşanmış ve insanlar ne olduğunu bile anlamadan bir anda tonlarca toprağın altında hayatını kaybetmiş. Ne yazık ki kayıtlara göre can kaybı 200 bin kişiyi bulmuş. (Devam Edecek..)