Dünya, Japonlar, Sumi-e

20/11/2021 19:12 189

Birkaç hafta önce bir etkinliğe katıldım:

Sumi-e. “Sumi”sıkıştırılmış kömür çubuğundan üretilen siyah mürekkebe denir. “E” ise resim demektir. Sumi-e; zen öğretiden gelen bir sanat çeşididir. Zen öğretide bir yaptığın hatanın bir daha geri dönüşü yoktur. Bu sebepten bir şey söylemenin en doğru ve bir şey yapmanın en mantıklı yolu çok fazla tekrar yapmaktır. Sumi-e sanatında da tıpkı Zen öğretideki gibi hata yapmaya pek yer yoktur.

Sumi-e de sumi’den elde edilen bir sıvı mürekkep var. Bu mürekkep genellikle dikdörtgen olan sumi mürekkep taşının su ile sürtünmesiyle oluşturuluyor. Bu oluşan mürekkep de fırçaya batırılarak orjinal kağıt olan vasiye aktarılıyor.

Çok değişik bir Japon sanatı: Sumi-e. Kağıda yaptığın şey olduğu gibi kalıyor ve kağıt onu hemencecik emiyor. Genellikle lotus çiçeği gibi bitkilerin şekilleri bu kağıt üzerine yapılıyor. Lotus çiçeği çok fazla kullanılan bir sembol. Bataklıkta bile yetişen bir çiçek olduğu için duru, saf ve kaybolmayan güzelliği temsil ediyor.

Her şehrin kendine has bir temsili güzelliği var. Japonlar’da kendilerini Sumi-e, İkebana, Kintsugi gibi sanatlarla andırıyorlar. Ayrıca kiraz çiçeği gibi festivalleriyle de hafızalarda yer ediniyorlar. Tıpkı Türkiye’de Kayseri’nin mantısı, Bursa’nın Karagöz ve Hacivat’ı, Çanakkale’nin domatesi, İstanbul’un boğazı ve müzeleri… Her yerin kendine has bir temsili özelliği var ve bu o yerlerin hafızalarda kalmasını sağlıyor. Ben de sanat sever biri olarak Sumi-e sanatını denedim ve lotus çiçeği yaptım. Çok güzel, değişik ve etkileyiciydi…