Dünü ve bugünüyle ALTIN KOZA

12/09/2022 19:11 493

 

Uluslararası Altın Koza Film Festivali, Uluslararası Lezzet Festivali, Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, Kebap ve Şalgam Festivali, Jakaranda Festivali, Çukurova Rock Festivali, Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali ve daha yazamadığım birçok festival.. Saymış olduğum festivaller Adana’mızda her yıl düzenlenen, büyük bir katılım ve coşkuyla kutlanan festivallerimiz. Kentte tam bir şenlik havası yaşatan bu festivaller, Adana ekonomisi için son derece önemli katkısı olduğa kadar, şehrimizin tanıtımı için de oldukça değerli.     

Bu yıl 29’uncusu düzenlenen ve ülkemizin en prestijli festivallerinden olan Adana Uluslararası Altın Koza Film Festivali, Adanalılar ve sanatseverlerle buluşuyor. Özellikle sinema sanatına damgasını vuran Adana, Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Altın Koza AŞ.’nin son yıllarda ortaya koyduğu performans ile zirveye çıktı. Bu şirketin başındaki sinema sanatçımız Sayın Menderes Samancılar’ın sanatçı kişiliğiyle, bilgisi ve yılların tecrübesiyle de bütünleşmesi, sanata ve sanatçıya verdiği değer sayesinde Adana’nın marka şehir olmasında önemli mesafeler almasında öncülük ediyor.

Son iki yıldır gerek pandemi,  gerekse yasaklar yüzünden bir türlü gönlümüzce kutlayamadığımız Altın Koza Film Festivali’ni bu yıl nihayet içimize sinerek kutlayacağız. Adana’nın sarı sıcağında stres atmanın en güzel ve kolay yolu festivallerdir. Ekranlardan gördüğümüz ünlülerle bir araya gelmek ve sanatçılarla iç içe olmak bizler için son derece kıymetli. O yüzdendir ki, bu festivale hepimizin gerçekten çok ihtiyacı var.     

***

DÜNDEN BUGÜNE ALTIN KOZA…

Peki, Altın Koza ilk nasıl ve ne zaman organize edildi? Nasıl uluslararası oldu? Neden 22 yıl ara verildi? İşte merak edilen yönleriyle Altın Koza’nın dünü ve bugünü...

Çukurova’nın pamuğunu simgeleyen “Altın Koza Film Festivali” 1969 yılında ‘Altın Koza Film Şenliği’ adıyla ilk kez Adana Belediyesi ve Adana Sinema Kulübü öncülüğünde gerçekleştirildi. Türk Film Arşivi’nin katkılarını da yanına alan Altın Koza Film Festivali, o tarihten bu yana her yıl zenginleşen içeriği ile sadece Çukurova Bölgesi’nin değil, ülkemizin en önemli kültür-sanat etkinliklerinden biri oldu.

Şenlik, ilk kez düzenlendiği 1969 yılından itibaren Türk sinemasına verdiği ödüllerle destek olmaya başladı. İlk yıl, Metin Erksan, Kuyu filmi ile En İyi Yönetmen ve En İyi Film dallarında Altın Koza'yı evine götürürken, Fatma Girik, Ezo Gelin ile En İyi Kadın Oyuncu, Yılmaz Güney, Seyyit Han ile En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine sahip olan ilk Altın Koza'lı sanatçılar oldu.


1973 yılına kadar Şenlik beş kez sinemaseverlerle buluştu. Ancak Altın Koza, ekonomik imkânsızlıklar nedeniyle 18 yıl sürecek bir suskunluğa gömüldü. 1992 yılında Adana Belediyesi, Adanalılar ve sanat dünyasından gelen "Altın Koza Yeniden Canlansın" talebini karşılıksız bırakmayarak şenliği, Türk sanat dünyasına yeniden armağan etti. Altın Koza, bu süreçte Adana kültür sanat yaşamındaki boşluğu doldurması gerektiğini düşünerek sinema şenliğini bir kültür sanat festivaline dönüştürdü.

***

1998'de Adana depremine duyarsız kalamayan Büyükşehir Belediyesi Yönetimi, o yıl Altın Koza bütçesini depremzedeler için kullanarak Festivali düzenlememe kararı aldı. 1999'da ise Marmara depremi nedeniyle ülkede ulusal yas ilan edilmesi sonucu, Festival gerçekleştirilemedi. Festival bütçesi o yıl da Marmara depreminden zarar gören depremzedelere aktarıldı.

1999 yılı itibariyle Altın Koza yıla yayılan kültür sanat etkinlikleriyle devam etti.
7 yıllık aradan sonra 12. Altın Koza Film, Kültür ve Sanat Festivali 2005 yılında 31 Mayıs–05 Haziran tarihleri arasında yapıldı. 2005 yılından bu yana kesintisiz devam eden Festival, programına eklediği ‘Dünya Sineması’ ve ‘Akdeniz Filmleri Seçkisi’ ile uluslararası kimliğe bürünmüş, ‘Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması’ ile de bu kimliğini pekiştirmiştir. Altın Koza Film Festivali, Akdeniz Ülkeleri’nin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nden Japonya’ya kadar dünyanın pek çok ülkesinden filmi, sektörün her alanında görev yapan sinema profesyonelini konuk eden bir sinema platformu haline gelmiştir.

***

Festival her yıl Türk sinemacıların yanı sıra Avrupa’dan da çok sayıda sanatseveri ağırlamakta ve her yıl binlerce izleyiciye ulaşmaktadır.

Altın Koza’nın parlak tarihine bir yenisi daha eklenecek bu yıl. Sağ olasın Adana Büyükşehir Belediyesi, sağ olasın Menderes Samancılar ve ekibi. Adana, sanata verdiğiniz değer ve önemden dolayı sizlere minnettar.