DOSTLUK ÜZERİNE

21/05/2019 05:08 1475

Son iki yıl içerisinde güven verici ve değerli üç kıymetli dostumu yitirdim.55 yıldır kardeş gibi yaşadığımız bacanağım Ayvalıklı ünlü zeytinci Toğan Cömert'i, nesli tükenmiş bir İstanbul beyefendisi 68 yıllık sınıf arkadaşım Prof. Dr. Neşet Aytan'ı, 40 yıldır bana kardeşten yakın olan Adananın mümtaz evladı, eşi bulunmaz örnek insan Dr. Selim Baysan'ı.

Her ölüm üzücü, sarsıcı, elem verici.Bunlar çok yakınımız ve sevdiklerimizse daha da derin yaralıyor.Sanki bir yanınız onlarla birlikte kopuk gidiyor.

Dostluk; çıkar gözetmeden, güvene, dürüstlüğe, düşünce birliğine, karşılıklı sevgiye - saygıya - beğeniye - özveriye ve hoş görüye dayalı önemli bir haslet.

Hiçbir şeyle değişilmez iyi bir dostluk.Çünkü, dostun seni oldun gibi kabul eder, yöneltmeye, hükmetmeye kalkmaz. Her zaman ve her durumda yanındadır ve asla seni terk etmez. Cesaretlendirici, her an yardımcı olun, sizinle sevinir, sizinle üzülür.

Fikret Sezgin

Yaşam dostlarla güzel

Sana cehennemi tarif edemem

Dost olmayan yerde yaşamak gibi.

Diyerek dostluğun önemini dile getiriyor.

Nazım Hikmetin

O gider, bu gider, şu gider

Dostluk sen yanı başımda kalırsın

Dizeleri de dostluğun ne deni önemli olduğunu anlatmıyor mu ?

Dostluk ancak iyi yüreklilikte dolu bir gönülde yer tutar.Her şeyi de ortak kılar.Sevinci de, mutluluğu da, üzüntüyü de, mutsuzluğu da...

Gerçek dost iyi günde davet edilince, kötü günde ise davet edilmeden koşarak gelendir.Gerçek dost, senin gözündür.Zorluklarda, yalnızlıklarda can aynasıdır.

Bir bakıma aşka benzer. Aşka, aklın hakim olamadığı bir dostluk denebilir.Aşk bir bedende iki ruh, dostluk ise, iki bedende bir ruhtur.Zamanla aşklar zayıflar ama dostluklar güçlenir.

Aşk ve dostluğu bir arada yürütmek çok zor.Aşk bekleyen aşık, hiç dostluğa razı olur mu? Kaldı ki aşktan zarar gelir, dostluktansa gelmez.Telaşlı, öfkeli, huzursuz olanlarla, bencillerle, iyi niyeti olmayanlarla, başarısızlığımızdan zevk alanlarla, sadece kötü yanımızı görenlerle dostluk kurulamaz.Öte yandan kendisiyle dost ve barışık olanlar, vermesini bilenler kolayca dost edinir.Kendisiyle dost olmayan, bir başkasıyla nasıl dost olabilir ki ?

Fethi Gemuhluoğlu "Uyku, politika, mevki-makam hırsı, mal-para hırsı hariç her şeyle dost olun" demiş.Dostlar birkaç cins.Gıda gibi her gün aranan, ilaç gibi hastalıklarda aranan ve de kendiliğinden çağrılmadan gelen.Atatürk için dostlar iki tür; yararlılar, lezzetliler.

Dostluğu sürdürmek dikkat ve çaba ister.Kusurlar incitmeden söylenmeli, çünkü söylenmezse, hüner gibi görünmeye başlar.Ama düşmanları sevindirmemek için de, dostları kırmamalı.

Anayı,babayı, kardeşleri kader tayin ediyor.Dostları seçenlerse bizleriz.O nedenle bu seçimi iyi yapmalıyız.Dost kazanmanın yolu, çıkar ve karşılık beklemeden insanları sevebilmektir.Çünkü, severseniz sevilirsiniz.

Dostu yitirmek, ondan uzak ve ayrı kalmak dostluğa engel olamaz.Çünkü dost içimizdedir, ruhumuzdadır.Burada olanlar uzak değildir, unutulamaz.

Yüce Mevlana bakın ne demiş!

Ben dostlarımı ne kalbimle

Ne de aklımla severim.

Olur ya kalp durur

Akıl unutur

Ben dostlarımı ruhumla severim

O ne durur ne de unutur.

Sınırlı ömrümüzü gerçek dostlarla yaşamayı, yüce Tanrımız nasip etsin.