DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN FAALİYETLERİ YAPMIYORUZ

24/10/2019 08:42 3513

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül “Adana´da Adalet hızlı işliyor, dava dosyalarında hızlı sonuç elde ediyoruz” dedi. Evet Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül’le 5 Ocak gazetesinin geleneksel kahvaltısında buluştuk. Her zamanki gibi 5 Ocak Gazetesi dev yazar kadrosu hazır ve nazır ordaydı. Gördüğüm kadarıyla, Sayın Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül’ün konuşmalarından çıkardığım kadarıyla, Asayiş berkemal. İnşallah Sayın Başsavcımızın bu güzel çalışmaları sonunda, meşhur Adana Adliyesi unutulur ve şu anda anıldığı gibi bundan sonrada festivaller kenti Adana olarak kendimizi gösteririz. Dediğim gibi dev yazar kadrosu Sayın Başsavcımız Yurdagül’e kafalarındaki her türlü soruyu sordular Sayın Başsavcı da içtenlikle cevapladı. Benim sorum ise pozitif oldu, Cumhuriyet Başsavcılığı olarak tutuklu ve hükümlüler için sosyal aktivite,kültürel aktivite ve meslek edindirme adına tutuklu ve hükümlüler için nasıl çalışmalar yapıyorsunuz dedim. Gerçekten sosyal anlamda güzel çalışmalar duyduk yazar arkadaşlarımızla birlikte.

Ben öncelikle Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül’ün soruma verdiği cevabı sizlerle paylaşmak istiyorum;

“Cezaevi infaz kurumlarımızın performansı yıl sonunda değerlendirilir. Bakanlık Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü yıl sonunda değerlendirme yapar, bizim Cezaevi İnfaz Kurumumuzun Puanı genelde yüzdür.

Devam eden kampus inşaatlarımız var, bu inşaatlar bittiğinde mahkum sayımız artacak ama cezaevlerindeki iyileştirme faaliyetleri, sosyal faaliyetler, süreklilik arz eden faaliyetler arkası kesilmeden devam edecek,

Açık infaz kurumuna giren mahkumların yarısından fazlası mutlaka bir iş kolunda çalışıyor. Geçtiğimiz Cuma bildiğiniz üzere M1 alışveriş merkezinde mahkumlar el emekleriyle yaptıkları ürünlerin sergisini açtık güzel de bir ilgi vardı.

Yine geçen hafta itibariyle söyleyecek olursak, 545 mahkum bu yıl içerisinde her hangi bir kurs faaliyetini bitirerek belge almıştır. Bu faaliyetlerde asla dostlar alışverişte görsün faaliyetleri değil gerçekten emek sarf edilerek sistematik çalışarak yapılan faaliyetlerdir.

Üretim konusunda ise gerçekten çok iyi durumdayız, şöyle söylemek gerekirse Akkapı’nın bu yılki üretimini söylüyorum şu aşamaya kadar olan kısmı 1 milyon üç yüz seksen iki bin ton ürün üretilmiştir. Burada üretilen bir çok sebze türü vardır. Rakamsal verilere göre bir önceki yıla göre ciddi bir artış vardır. Geçen yılki üretim 675 ton iken bu yılki üretim 1 milyon üç yüz seksen iki bin, yıl bitmemesine karşın geçtiğimiz yıla göre başarılı bir üretim almışız bu yıl.

Bu üretimlerin dışında her türlü eğitim faaliyetleri de oluyor, örneklersek cezaevinden çıkan bir kişi mesleği yoksa meslek edinmiş oluyor. Bu tür faaliyetler sürekli davam ediyor, bazen kamuoyuna duyuruyoruz, bazen duyurmuyoruz, ama faaliyetler her zaman davam ediyor” dedi.

Güzel çalışmalar, faaliyetler devamlı artmış,

Hatta yüz de yüze varan artışlar var. Bu da Adana’mız için mahkumlar için ve çıktıklarında topluma daha pozitif bakacakları çalışmaların altına imza atmış.

 

Başarılarının devamını diliyorum.