Dolandırıcıların Kralı!-3

18/07/2022 23:46 640

“GALATA KÖPRÜSÜ’NÜ SATMIŞ ADAMIM…”

1968 yılında Fenerbahçe Başkanı; “Bizim de Eskişehirspor gibi taraftarları toparlayacak bir başkana ihtiyacımız var” diye bir açıklama yapmış. Sülün Osman da hasta Fenerbahçeli… Gitmiş Fenerbahçe Başkanına, “O başkan ben olabilirim” demiş. “Bütün maçlara Fenerbahçe taraftarlarını getireceğim, bir de 50 bin hayranımı getireceğim” demiş. Fenerbahçe Başkanı ikna olur gibi olmuş, ama tabii ki Sülün Osman transferde söz sahibi olmak istemiş. Bu konuda bir türlü anlaşamamışlar, doğal olarak bu iş de başlamadan bitmiş. Ertesi yıl Sülün Osman bir adım ileri gitmiş, Fenerbahçe futbolcularının hepsinin satılması gerektiğini söylemiş. Ve şöyle demiş; “Ben Galata Köprüsü’nü satmış adamım. Bu futbolcuların hepsini bir günde satarım, 500 bin Lira da para kazandırırım” demiş. Ertesi hafta Fenerbahçe’nin maçına gitmiş, taraftardan bir araba sopa yemiş!

***

‘YAŞLI VE ESKİ DOLANDIRICILARI KORUMA DERNEĞİ…’

Camilerde abdest alanları soyan meşhur Muslukçu Tevfik ile bir gün adliyede karşılaşmışlar. Muslukçu Tevfik, Sülün Osman’a beraber bir dernek kurmayı teklif etmiş; “Yaşlı ve Eski Dolandırıcıları Koruma Derneği!” Fakat Sülün Osman, dernek üyelerinin önce derneği dolandıracağına ikna olduğu için bu derneğin kurulmasına kesinlikle karşı çıkmış.

1973 yılında Mustafa Kırkkanat isimli vatandaşı, ‘Taksim’de dolaşmak yasaktır’ deyip, 500 Lira dolandırmış. Polis gelmiş, “Ben bu işleri bıraktım” dese de polisi ikna edememiş, bir kere daha tutuklanmış. 70’lerin ikinci yarısında bu kez Yeşilçam ile ilgili işler yapmaya başlamış, kostüm kiralama işine girmiş. Tabii ki yine rahat durmamış, ok kiralaması gerekiyormuş. Tabii ki bunu ağaçlardan kesip kendi yapmış ve yine insanları dolandırmış. Yine olmamış, yine bu işi de becerememiş.

“KÖPRÜ VE BARAJLAR SATILIRKEN BANA DANIŞILIR”

1982’de kalp krizi geçirmiş, uzunca bir süre tedavi görmüş. 1983 yılı geldiğinde Sülün Osman gazetelerde çok fazla yer almaya başlamış. O dönem Başbakan Turgut Özal’mış. 1983 Sülün Osman’ın gazetelerde gözüktüğü en büyük yıl olmuş. Çünkü Turgut Özal o yıl Boğaz Köprüsü’nü satacağını açıklamış, gazeteciler de köprü satış uzmanı olarak Sülün Osman’a başvurmuşlar. Mesela, Hürriyet Gazetesi’ne; “Bu işler o kadar kolay değil, ama Turgut Özal benim kafada birine benziyor. Oyumu Turgut Özal’a veririm” demiş.

Cumhuriyet Gazetesi’ne, “Köprü satmak mesele değil, köprü satın alacak aptalları bulmak mesele” demiş. Milliyet’e de; “Köprü ve barajlar satılırken bana danışılır” demiş. Aynı yıl usta gazeteci Yalçın Pekşen’e bir röportaj vermiş. Hayatı boyunca bir aydan daha fazla çalışmadığını, çok büyük paralar kazandığını ama bütün paraları pavyonlarda, kumarda, gece hayatında yediğini söylemiş. Hayatında en büyük hatayı Galata Köprüsü’nü satarken yaptığını söylemiş. 2 bin Liraya satması gereken köprüyü, 700 Liraya sattığı için çok pişmanmış.

***

GAZETELERE ÖLÜM HABERİ BİLE ÇIKMAMIŞ

Bu, Sülün Osman’ın son söyleşisi olmuş. 1984 yılında Taksim’de bir otel odasında ölü olarak bulunmuş. Gazetelere ölüm haberi bile yansımamış.

Evet, dolandırıcılıkla hayatını kazanan, ama maalesef saf insanların buna çanak tutmasıyla ününe ün katan Sülün Osman’ın hayat hikâyesini böyleydi. Sülün Osman’ın gerçekte kim olduğunu az çok biliyordum, ama bu kadar da değil! E ne demişler; Dünyada tamah varken, dolandırıcı açlıktan ölmez…

KAYNAK: https://www.instagram.com/196.sekiz/