Doğruysa..!

27/05/2019 04:42 3798

 

Sulama birliklerini hepimiz biliriz, çiftçinin can dostlarından biridir, özellikle ürünlerin sulanmasında verdikleri hizmet herkesin malumudur. Geçtiğimiz aylarda ani bir karar ile Sulama Birliklerinin yönetimi DSİ'ye bağlandı. Tek söz sahibi DSİ oldu, sulama ücretlerini bu kurum belirliyor, Türkiye'nin bir çok yerinde ise, yaptığı ücret tarifeleri ile üreticinin tepkisini çekmişti. Şimdi sıkı durun, Ankara kaynaklarımızdan aldığımız bir bilgi bizleri hem şaşırttı, hem de düşündürdü.

Nedir diye sorduğunu duyar gibiyim; izah edelim hemen

İddiaya göre aralarında Adana'nın da bulunduğu tüm Büyükşehirlerde Su ve Kanalizasyon İdareleri'nin yönetimleri, Belediyelerden alınarak DSİ'ye bağlanacakmış. Böylece Belediyelerin büyük ölçüde nakit akışının sağlandığı ASKİ gibi idarelerin yönetimi DSİ'ye geçecekmiş.

ASKİ tüm hizmetlerini DSİ çatısı altında yürütecekmiş. Fatura bedelleri de DSİ'ye yatacakmış. Mış diyoruz çünkü bunların hepsi bir iddia, bu arada 4 bin üzerindeki personel DSİ''ne mi gönderilecek yoksa belediyelerin KİT'lerine mi aktarılacak bu da ayrı soru olarak zihinleri kurcalıyor.

Başkanlar kadrolarını oluşturuyor

Yerel seçimler bitti, Belediyeler normale bindi, ancak Belediye Başkanları A takımını belirlemeye devam ediyorlar. Önce Büyükşehir Belediyesi'nden başlayalım Başkan Zeydan Karalar, Genel Sekreter Yardımcılığına Av. Türkan Eşli'yi getirdi, Gençlik ve Spor Daire Başkanlığına Akademisyen İsmail Güneş'i uygun gördü. Yine Seyhan Belediyesi Başkan yardımcısı olan Kadir Özdemir'i ise Ulaşım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı olarak atadı. Bundan sonra yeni değişimler sırasıyla gelecek, isimler siyasi kulislerde dillendiriliyor ama netleşmeden yazmak doğru olmaz. Seyhan Belediyesi'nde ise daha önce dile getirmiştik, Av. Rukiye Çinkılıç Başkan Yardımcısı oldu, belki de en ilginç atama ise, Büyükşehir Belediye eski Başkanı Aytaç Durak'ın yakın çalışma ekibinden Hesap uzmanı Selçuk Özkök'ün Başkan Yardımcısı olarak atanması oldu. Seyhan'a, 'Durak'lı dokunuşlar desek yalan olmaz. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, seçim öncesi ekibini değiştireceğini söylemişti, ilk icraat Özel Kalem Müdürü değiştirmek oldu. Aynı zamanda akrabası olan Tolga Solmaz, Kültür Müdürü olarak atanırken, yerine Emlak İstimlak Şefi Mehmet İdris Çınar'ı, Özel Kalem Müdürü yaptı. Haa aklıma gelmişken Seyhan Belediyesi'nde bir asker lafı dolaşıyor ama henüz netleşmediği için bu konuya ilerleyen günlerde değineceğim.

Klimalar ne zaman açılacak?

Adana'nın sarı sıcakları yavaştan, yavaştan kendini göstermeye başladı. mayıs ayının sonlarına geldik ama kentte hava sıcakları mevsim normallerinin üzerine çıkıyor, geçtiğimiz hafta termometreler 45 dereceyi gördü.

Büyükşehir Belediyesine bağlı otobüslerde de klimalar tam gaz çalışırken, özel halk otobüslerinde ve dolmuşlarda klima sezonu henüz açılmadı. Hal böyle olunca vatandaşlarla şoförler arasında zaman, zaman sözlü tartışmalar yaşandığı bilgisi geliyor. Görüştüğüm bir dolmuşçu arkadaşım "Yeri geliyor günde on paket peçete tükettiğim oluyor, vatandaş klimanın açılmasını istiyor ancak araç sahibi açılmasın diyor, hatta bazı araç sahipleri klima açılmasın diye kayışları dahi kesiyor" ifadelerini kullandı.

Beyler, burası Adana insanı sıcak, havası sıcak, kanı hemen kaynayan bir milletiz biz, hava sıcaklıkları önümüzdeki haftalarda iyiden, iyi ye kendini gösterecek maazallah kötü bir sonuçlar çıkmadan klimaları açın Haşarıdan uyarması...

Günün ismi

Bekir Sütcü Adana OSB Başkanı

Günün kitabı

İlk defa yayınlanan Sayıştay belgeleri: ŞAKİ

Yazar: Murat Ağırel

Günün sözü

"Yüzünüz çarpıksa aynaya kızmayın" Nikolay GOGOL

Çimdik

Sıcakların bastırmasıyla hala klimalarını açmayan Özel halk otobüslerini ve dolmuşçuları bir çimdikliyeyim dedim

Haşarı Soruyor

Antakya Medeniyetler Korusunu Adanalılarla buluşturan Adana OSB Başkanı Bekir Sütcü'nün büyük takdir topladığını biliyor musunuz?

Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş'ın talimatı ile Ortaokul öğrencilerinin toplum destekli polisler eşliğinde kent müzesini gezdiğini biliyor musunuz?

Havaların ısınmasıyla birlikte klimalarını açmayan özel halk otobüsleri ve dolmuşçulara vatandaşın tepki gösterdiğini biliyor musunuz?

Havaların ısınmasıyla boğulma sezonu açılan Adana'da DSİ sulama kanalı ve baraj gölü etrafında polis ekiplerinin devriyeye başladığını biliyor musunuz?

Bu hafta içinde Altınkoza, Beldetaş ve İmar A.Ş'de Olağan Genel Kurulların yapılacağını biliyor musunuz?

Yüreğir Belediyesi'nin düzenlediği iftar programlarına binlerce Yüreğirlinin katıldığını biliyor musunuz?

ABD Adana Konsolosluğu tarafından verilen iftar yemeğine çok sayıda gazetecinin katıldığını biliyor musunuz?

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut'un çiftçilerin sorunlarını çözümü konusunda Tarım Bakanını göreve çağırdığını ettiğini biliyor musunuz?

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin'in Bizde Varız Derneği’ne açık destek verdiğini biliyor musunuz?