Doğrular

03/05/2019 08:26 3241

Bir futbol takımının başında olan teknik direktör her zaman kendi doğrusuna inanır. Maç günü çıkardığı 11 e inanır, sahadaki oynattığı dizilişe ya da sisteme inanır. Mağlup olsa da galip gelse de aslında çoğu zaman bu değişmez. Ancak doğrular bazen teknik direktörün doğrularına benzemez ya da teknik direktör doğruyu zorunlu nedenlerden dolayı yapar.

İşte Bolu maçı da doğruların birazda zorunluluktan yapıldığı ancak son derece sahaya pozitif yansıdığı bir maç oldu Adana Demirspor için. Alınan net skorla beraber rakiplerinin de puan kaybetmesiyle birlikte yeniden play-off potasına girdi mavi lacivertiler. Gelelim doğrular ve yanlışlar meselesine. Ümit Hoca son iki haftada sonradan oyuna girecek hamle oyuncuları ile oyuna başlayınca ve ister gol atsın ister atmasın oyun içinde varlığı ile daima bir tehlike olan Pote’yi de erken oyundan alınca tabi bunlara eksik ve cezalı oyuncularda eklenince saha içinde verimsizlik yaşadı. Sahaya çift golcü ile çıkmakta sonradan bu bölgede hamle şansını da bu iki maçta hatta Altay maçında da zora soktu.

Zaten kamuoyunda eleştiriler hep bu noktalara odaklanıyordu. Son Bolu maçında hücum oyuncusu teke düşünce Altınordu maçındaki o kanatlardan içeriye adam sokan orta sahada kapılan toplarla hızlı çıkan bir Adana Demirspor izledik. Yine belli bölümlerde kopuşlar vardı ama oyunun gelende sezonun en iyi oyunlarından birini izledik. Burada sürekli yazdım ne kadar formsuz olursa olsun Pote oyunda mümkün olduğunca fazla kalmalı nedenini işte bu maçta gördük. Ayrıca oyun skor anlamında istenildiği gibi gitmeseydi bile Pot enin yanına Ukraynalı golcüyü koyma şansınız yani hamle şansınız da vardı zaten gerek bile kalmadı.

Yani oyun içindeki doğrular bellidir bu doğruları yaparsanız kaliteli oyuncu gurubuyla başarıyı yakalamamak diye bir şey söz konusu bile olamaz. Ayrıca Ümit Hocanın eli olası play-off lar öncesi sakat oyuncuları bir bölümün de sahaya dönecek olmasından ötürü güçleniyor. Adana Demirspor un önünde şimdi son derece önemli bir Giresun sınavı var eğer Giresun maçı kayıpsız geçilirse ilk altı kapısı sonuna kadar açılır düşüncesindeyim. Artık normal sezonun sonuna geldik. Bana göre sezon başındaki sıkıntılara bakacak olursak takımın bu sezon play-off u kovalaması ya da kalması bile çok önemli başarı bu başarının da mimarı tabiki Başkan Murat Sancak ve Yönetimi.