Divriği Ulu Camii

24/03/2020 21:23 1682

 

Çok yakınında zengin demir yatakları bulunan Divriği, ili Sivas’a 168 Km. mesafede.

1937 yılında ilçeye demir yolu gelince, buradaki demir cevherleri Karabük’e taşınır oldu. Bu da, bir canlılık getirdi kasabaya.

Divriği’n Osmanlı mülküne katılışı 1516 yılında, Yavuz Sultan Selim’in Mercidabık zaferi sonunda.

Divriği sanat eserleri yönünden oldukça zengin. Bunların başlıcaları Divriği Kalesi, bazı türbeler, Ulu Camii ve Daruşifası. 1180-1276 yılları arasında Türk sanatının önemli merkezlerinden biriydi Divriği.

Bu eserlerin en önemlisi 1229 yıllarında Mengücük Emiri ve eşi tarafından yaptırılan ve bir sanat harikası olan Ulu Camii’dir. Değerli süslemelerinden ötürü bu camiye, Anadolu’nun Elhamra’sı demişler. Bu caminin bir başka ve de ilginç adı, cemaatle birlikte namaz kılınan camidir.

Caminin mimarı Ahlatlı Hürrem Şah. Camii’nin kuzey-batı-doğu duvarlarında üç tane taş kapısı mevcut. Camiyi ayrıcalıklı kılan yanı, kuzey ve batı kapılarında günde iki defa namaz kılan insan silüetinin görülmesidir. Bunlar sabah 7 sıralarında kuzey kapısındaki namaz kılan kadın, ikindi vaktinde de iki metre boyundaki namaz kılan erkek silüeti. 

Görenlerin hayran kaldığı, büyülendiği bu görüntüler, Unesco Dünya Kültür Mirasında yer aldı. Her yıl binlerce kişi burayı ziyaret ediyor. Erzurum’a trenle gidip gelirken, bu camiyi gördüm ama, silüetlerden şimdi haberim oldu, inşallah, görmek nasip olur.