Dışarıya Karşı Örülmüş Duvarlar Vardır

10/04/2021 23:03 701

Biliyor musunuz insanları dışarıdan değerlendirmek, onlar ile dışarıda sohbet etmek ve gülmek çok aldatıcı. Çünkü, içlerinde yangınlar olan insanlar bazen dışarıda öyle sessiz, sakin ve neşeli tipler oluyorlar ki acaba bunun hayatında benim hayatıma göre ne gibi farklar var diyorsunuz? Ya da neden bu daha mutlu diye düşünüp kendi hayatınızı sorguluyorsunuz. Gerçek hiç öyle değil; insanlar çok güvendikleri 1-2 kişi dışında özellerini kimseye açmadığı veya açmayı tercih etmediği için onlar hakkında çok az bilgiye sahip oluyorsunuz.

Hiç kimsenin hayatı düz bir yoldan oluşmuyor. Hep engeller ve yokuşlar çıkıyor. Fakat, bazılarının hayatında bu yokuşlar daha çok ve engebeler aşılması daha güç bariyerler oluyor. Bu noktada ben daha fazla zorlukla karşılaşan bireyleri daha çok yıpranan ama daha dayanıklı bireyler olarak değerlendiriyorum. Bu kişiler pes etmeyen, olaylara anlayışlı yaklaşan ve pratik hareket eden kişiler oluyorlar.

 

Sosyal medya araçları ve günümüzün teknolojik aletleri fazlasıyla aldatıcı bir imaj yansıtıyor. Herkesin sosyal medyada gülüyor olması ve mutluluk imajı çizmesi onların öyle olduğunu göstermiyor. Ben depresyona girdiğim dönem bunu yaşıtlarım olarak dünyada yaşayan nadir insanlardan olduğumu düşünüyordum. Sonra bunun böyle olmadığını fark ettim. Ben depresyona girip bunu atlattıktan sonraki yıllar bazı arkadaşlarım da bana gizli depresyon geçirdiklerinden bahsetti. Dedim ki ben anlamıyorum ama insanlar çok şey yaşıyor. Yansıtılmıyor oluşu dört dörtlük bir hayatın var oluşunu göstermiyor. Sadece yapı olarak daha rahat, daha huzurlu ve uyumlu bireyler daha hızlı adaptasyon süreci yaşayarak olaylardan daha az olumsuz etkileniyorlar.