“Dil Bir Sosyal Sanattır”-Quine

28/03/2020 19:41 2161

Herkesin bildiği gibi dil insanların birbirini anlayabilmelerini sağlayan bir iletişim yoludur. Dilin kullanımı ve özellikleri birçok filozof tarafından incelenmiş ve farklı sonuçlara varılmıştır. Bazı filozoflar dili inceledikleri zaman bunun kelimeler ile şeyler arasındaki ilişkiyle ilgili olduğunu öne sürmüşlerdir. Fakat, Quine bu görüşe katılmamıştır. Quine dilin nesneler ve sözel işaretler arasındaki ilişkiyle ilgili değil neyi ne zaman söyleyeceğini bilmekle ilgili olduğu görüşünü ileri sürmüştür. Yani ona göre hiçbir kelimenin sabit bir anlamı yoktur. Örnek vermek gerekirse bir yerde tavşan çıktığı zaman yerli halkın kullandığı “gavagai” sözcüğünden birçok anlam çıkabilmektedir. Evet, birçok kişi bu kelimenin ilk anlamını düşünüp direkt tavşan diyecektir. Fakat, aslında bu aynı zamanda akşam yemeği, yumuşacık bir hayvan gibi başka anlamlara da gelmektedir.

Quine yazdığı deneme kitabı olan “Ontolojik Görecelik”de görüşlerini belirtebilmek adına dilin sosyal bir sanat olduğunu söylemiştir. Ben Quine’nin düşünce tarzını ve görüşünü incelediğim zaman onun görüşüne katıldım. Ben de onun gibi kullanılan dilde genellikle söylenen kelimenin anlamının hem konuşan hem de dinleyen kişi tarafından aynı algılanmasının sebebinin bizim sözcüklere yüklediğimiz basit anlamlar ve dili kullanmaya alışma şeklimizde gizli olduğunu düşünüyorum. Sonuçta günlük hayatta insanlar iletişim kurarken olabildiğince basit düşünüyor ve birbirlerini en hızlı yollarla anlamaya çalışıyorlar. Yani “gavagai” olarak bilinen tavşan kelimesi kullanıldığı zaman herkesin aynı anda tek bir anlamı düşünüp anlaması alışılmış bir konuşma tarzının biçimi.

Dil hayatımızda çok önemli bir yere sahip. Dünyada da bir sürü dil konuşuluyor. Bu kadar fazla dil olan bir dünyada yaşarken herkes ile iletişim kurabilmek için sıklıkla bir ortak dile ihtiyaç duyuyoruz. Sonuçta bir şey söylendiği zaman hem konuşanın hem de dinleyenin aynı şeyi düşünmesi ve aynı dili konuşabilmesi çok önemli.