Deve Dikeni

09/03/2019 11:49 3566

Karaciğer, vüdumuzun en cefekar ve en önemli organlarından biri.Burada işlevlerini tek tek sıralamaya gerek yok, ancak üstlendiği görevlerini düzenli bir şekilde görmesini sağlamak ve desteklemek için onu korumamız, bakımını yapmamız gerekiyor.
Latince bilimsel adı ile Silybummarianum ya da İngilizce bilinen adıyla ‘milkthistle’ bitkisinin tohumları ve tohum özütü, karaciğer işlevlerinin onarımı için yararlanılabilecek en önemli bitkilerin başında geliyor.Kitaplarda yer alan ‘mübarek diken’ ya da ‘meryemanadikeni’ adı muhtemelen İngilizce( St.Marythistle,Holythistle) adından tercüme.Halk arasında ‘gengel’, ‘deve dikeni’, ‘eşek dikeni’ gibi çeşitli isimler ile biliniyor.Ancak burada önemli bir hususu belirtmek istiyorum.Halk arasında birbirine benzeyen dikenli çok sayıda bitki aynı şekilde adlandırılıyor, ancak diğer türlerin de mübarek diken gibi etki göstermesi beklenmemeli.Bu durumda doğru bitkiyi bulup kullanmak son derece önemli.
Tohumlarının karaciğer işlevleri üzerindeki etkisi bilimsel çalışmalar ile ortaya konulmuş.Çeşitli etkenlere bağlı akut ve kronik karaciğer yetmezliklerinin tedavisinde etkili olabileceğine ilişkin gerek deneysel ve gerekse klinik bulgular bulunmaktadır.Bazı karaciğer enzimleri (transaminazlar, AST, ALT ) seviyelerinin kan tahlillerinde yüksek görülmesi, karaciğer hücrelerinin hasara uğradığının işaretidir.Karaciğer hücrelerinde hasara yol açan etkenler enfeksiyon (hepatit), toksinler(mantar zehirlenmesi, gıda toksinleri gibi), kimyasallar (kullandığınız ilaçlar veya tarım tarım ilaçları) ya da alkol alışkanlığı olabilir.Bu gibi durumlar günlük yaşantımız içerisinde herhangi bir etkene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.Ancak bu durumun tedavi edilmemesi, kronikleşerek büyük sorunlara yol açabilir.İşte mübarek diken tohumlarının uygun miktarlarda ve yeterli süre kullanıldığında, karaciğer enzimlerinin kandaki düzeylerini normal seviyelere düşürdüğü tespit edilmiştir.
Almanya’ da mantar zehirlenmelerinin ( Amanitaphallloides ve diğerleri) tedavisinde de enjeksiyon yoluyla uygulanan bir standart formülünün başarı ile kullanıldığı bilinmektedir. Zehirli mantar ölümlerinde karaciğer hasarı önemli bir etken olduğundan, bu gibi durumlarda tohumlardan hazırlanan özütlerin yararlı olması mümkün. Şüphesiz tedavi yanıtı, yene mntar miktarı ve müdahale süresine bağlı olarak değişecektir.
Akut alkolik hepatit ve akut viral hepatit hastalarında komplikasyonları azalttığı, karaciğer enzim seviyelerinin normale dönmesi ve hastaların hastanede yatma sürelerini kısalttığı bildirilmektedir. Son yıllarda bitkinin hepatit virüsü üzerinde bir miktar antiviral etkisinin bulunduğu, özellikle hepatit ilaçları ile birlikte uygulandığında ilaçların etkisini kuvvetlendirdiği bildiriliyor.
Kronik alkolik hepatit hastalarında ise daha uzun süreler ile kullanılması gerekmektedir.Bu hastalarda yürütülen bir klinik çalışmada, 6 ay kullanılması ile karaciğer işlevlerinin normale döndüğü, karaciğer hücrelerindeki hasarın önemli ölçüde azaltılabildiği ve dolayısıyla enzim seviyelerinin düzeltilebildiği bildirilmektedir.