Destansı kutlama, destansı film alkışlar Çukurova GİAD ailesine

21/01/2022 21:18 1356

Adananın 100. Yıl kutlamalarında yüzü aşan etkinlik gerçekleştirildi. Bu etkinliklerin en dikkat çeken özelliği her etkinliğe aynı kişilerin değil, Adana’nın farklı bölgelerinden, farklı kişilerin katılım göstermeleri ve etkinliklerin de neredeyse, tüm Adana’ya yayılmış olmasıydı.

Adana’nın Kurtuluşu’nun 100. Yıldönümü görkemli törenlerle yaklaşık bir ay sürdü. Adana Valiliği himayesinde gerçekleştirilen ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nce organize edilen 5 Ocak Adana’nın Kurtuluşu’nun 100. yıl dönümü kutlama programı İlk olarak Yeşiloba Şehitliğinde anma programıyla 6 Aralık 2021’de başladı.

Adana Valisi Süleyman Elban, kentteki herkesi birleştirerek ortak akılla bir program yaptı bunu hayata geçirdi ve bu güne kadar hep söylense de yapılamamış olan bir şeyi yaptı Adana’yı birleştirdi. Tebrikler Sayın Vali.

100. yıla özel iki konu var. Birisi; Gündoğdu Vakfı Başkanı Dr. Gökhan Gündoğdu’nun tam 245 gün önce başlayıp her gün geriye sayım yaparak olağanüstü güzellikte bir etkinliğe imza atmasıydı. “Alperen Bilgili’nin Gözünden Adana Fotoğrafları” Sergisi ve bu sergiyi gezmeleri için köyden şehre hiç inmemiş, Adana’yı hiç görmemiş çocukları getirmesi. 15 ilçeden gelen o çocuklar, Adana’yı, müzeyi, tarihi yerleri gezdiler, onlara hediyeler verildi, bir de onların her biri için birer fidan dikildi.

Evet iki konudan birisi buydu ama ben sizlere diğerinden bahsedeceğim. Çukurova GİAD’ın yine Türkiye’ye damgasını vuran çalışmasından.

Çukurova GİAD öyle bir şey yaptı ki, hem milli duygularımızı kabarttı, hem de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Kurtuluş’ ilhamını veren şehrin Adana olduğunu tüm Türkiye’ye duyurdu.

Çoğu kişi, belki ülkenin yarısından fazlası Atatürk’ümüzün kurtuluş mücadelesinde ilhamı Adana’dan aldığını bilmiyor.

Kamuoyu araştırması yapsaydınız 5 Ocak 2022’den önce, herkes “Kurtuluş Savaşı mücadelesi 19 Mayıs 1919’da atamızın Samsun’a çıkmasıyla başlar” derdi. 

5 Ocak 2022’den sonra bu değişti, Çukurova GİAD’ın filmiyle Kurtuluş Savaşı fikrinin Adana’da doğduğunu herkes öğrendi. Atamız Adana’ya 15 Mart 1923'te tekrar geldiğinde bizzat Samsun’a çıkmadan 6 ay önce vatanı işgalden kurtarma planlarını Adana’da yaptığını belirterek, tarihe yazılan şu sözleri söylemişti:

 “Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü, bu memlekette bu güzel Adana’da doğmuştur”

Bu cümle tarih ve toplum nezdinde hem manası bakımından hem de cümleyi kimin söylediği bakımından Adana’nın gururunu tesciller.

Yaptığı kısa filmle milyonlara ulaşan ve medyaya düştüğü günden bu yana, resmen tıklanma rekorları kıran bu film ile Çukurova GİAD, bir kez daha göğsümüzü kabarttı.

Zaten yaşadığı bu kentte başarılı birçok işte imzası bulunan Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, Çukurova Zirvesi, Bilgi Güçtür toplantıları gibi önemli toplantılara imza atmış,  Joseph Stiglitz, Nouriel Roubini, Daron Acemoğlu, Gerhard Schörder, David Miller, Ken Livingstone, Özgür Demirtaş  gibi dünyaca ünlü devleri kentimizde ağırlamış, “1’inizi 1000 yapan kent Adana” kitabı, Adana’yı yatırım açısından tanıtan İngilizce ve Türkçe kitap “Hayalimdeki Adana Proje Yarışması” kitabı ve daha bir çok projenin de mimarı olan bir isim. Tabi kurtuluşun 100. Yılına özel hazırlanan bu kısa filmle bir kez daha gururumuz oldu. 

Ömer Faruk Sakarya ile geçen yıl yaptığım röportajda “100. Yılı Destansı Kutlayalım” demişti, sözde kalmadı özde projeyle bu destanı da Adanalılara yaşattı. 100’üncü gurur gününde tüm Türkiye’de gurur yaşayan Adanalılar olarak sizleri ayakta alkışlıyoruz. Teşekkürler Ömer Faruk Sakarya ve tüm Çukurova GİAD Ailesi.