Deprem faciası

05/11/2020 20:32 873

 

Zor günler yaşıyoruz, Corona virüsü yeniden yükselişe geçti, havaların soğuması, grip ve pinomonide bunların aşıları pek yok ve bazı kurallara bağlı, inşallah umduklarımız gerçekleşmez.

Seferihisar’da görünen deprem Türkiye’yi üzüntüye boğdu. Bir yandan Tusunami, bir yandan Bornova ve Bayraklıda ki çökmeler insanlarımızı çok üzdü. Ölü sayısı 100 ü geçti yaralı sayısı ise 1000 i, bir çok hasarlı ve yıkılacak ev mevcut ayrıca hala kurtarmaları yapılan çökmüş binalar, acaba bunların sorumluluları için ne yapılıyor ? Bugüne kadar bir şey yapılmadığı düşünülürse ümitsizliğe düşüyorum.

Hepimiz bu dünyada geçeciyiz, günün birinde ömrümüz tükenecek nerede ve nasıl bunu bilmiyoruz.

Dünya nüfusu 7 milyarı aşmış, bazı asya ve güney amerika ülkelerinde nüfus artışı bir hayli yüksek ama bu çoğalma bazı sıkıntılara da sebep oluyor. Susuzluk, açlık gibi. Avrupa ülkeleri yıllardır nüfusu artmayan ülkeler.

Ölüm sebepleri içinde yangınlar, çeşitli kazalar, seller gibi nedenler var, ayrıca hastalıklarda.

Geçmiş dönem başbakanlarından Mesut Yılmaz muhtemelen akciğer kanserinden öldü, ne acı ki bundan iki yıl önce de oğlu Yavuz’u yitirdi. Mezarı Kandillide ki mezarlıkta oğlunun mezarı yanında. Evlat acısı hiç bir acıya benzemeyen bir acı, düşmanımın bile böyle bir acıyla karşılaşmasını istemem. Mesut Yılmaz, iyi eğitim görmüş bir politikacıydı, ailesinde de çok sayıda siyasetçi vardı. Turgut Özal’ın ölümünden sonra 3 defa Başbakan oldu ama bugün partisi siyaset alanında yok. Ne yazık ki bizde partiler başkanlarıyla beraber yok oluyor. Demirel’in partisi, Ecevitin partisi de yok gibi.

Bunlar tatsız insanı derde iten olaylar, depremzedelerin ölmüşlerine rahmet, yaralılarını da acil şifalar diliyorum.

Konuyu biraz değiştirelim.

İngiltere’den hareketle New York’a giden Titanik Transatlantiği ilk seferinde bir buz dağına çarpıp batmıştı. Bu elim olayın tarihi 15 Nisan 1912 dir.

  1. yıllar geçti bu geminin batışı ile ilgili bir film yapıldı. Bu filme harcanan para ise toplam 200 Milyon dolardır. Oysa ki Titanik Transatlantiğinin maliyeti 7 Milyon dolardır.