Demirspor’un zamana ihtiyacı var

13/08/2018 05:24 1977

 

Yazıma başlamadan önce bu haftadan itibaren benim sporcu kariyerimde önemli bir yere sahip olan Adana Demirspor için uzun yıllar sonra bana bu büyük camianın spor yorumlarını yapma fırsatı veren 5 Ocak ailesine teşekkür ederim.

Maçtan önce bakıldığında kağıt üzerinde favori olan takım Demirspor’du. Karabükspor’un içinde bulunduğu sıkıntılı durum maç başladığında gençlerin göstermiş olduğu mücadele tarzıyla hiç de göründüğü gibi kolay geçmeyeceğini gösterdi.

İlk dakikalarda daha coşkulu , istekli olan Karabükspor kazandığı  toplarla  çıkmaya çalıştı. Bireysel anlamda yetenekli olan oyunculara sahip Adana Demirspor oyuncularının birbirlerini tanıma anlamında zamana ihtiyaçları olduğu açık açık belli oldu.

Genelde Demirspor ilk yarı özellikle hep sağ tarafı kullandı. Hücumda yeni transfer 77 numaralı oyuncu Kosecki bu ligde adından çok söz ettireceğe benziyor.

Neredeyse ilk yarı hiç kullanmadıkları sol kanadı ilk kullandıkları anda golle tanıştılar. Bu ligin tecrübeli isimi olan Galip hem Demirspor’un hem de 2018/2019 sezonunda ligin ilk golünü atma şerefine ulaştı. Bu da gösteriyor ki Galip attığı golle ve oyundaki aktifliği ile Demirspor’a çok katkı sağlayacak.

Skoru yakaladıktan sonra Demirspor’un daha etkili olacağı düşünülürken  Karabükspor takımı oyun disiplininden kopmadan topa sert mücadele tarzıyla Demirspor’a istediği oyun alanlarını vermedi.

Taraftarın gol anlamında çok büyük umutları olan Pote ilk maçında istediği topları alamamakla beraber yakaladığı 2-3 pozisyonu da gol olarak değerlendiremedi.

Zaman zaman maçtan kopmama neden olan büyük Demirspor taraftarı yine deplasman olmasına rağmen üstüne düşeni fazlasıyla yaptı. Zaman geçmiş olmasına rağmen taraftar hiç değişmemiş, aynı coşku devam…

İkinci yarıya Demirspor 48 dakikada sağdan Murat Durver ile etkili şutla başladı top az farkla auta çıktı.

İlk maç itibariyle Traore orta sahada Demirspor için çok önemli oyuncu olduğunu gösterdi; açıkları kapatarak kaptığı toplarla çabuk çıkarak ve topları iyi kullanarak.

Demirspor’da o kadar çok tecrübeli oyuncu var ki oyunlar sonradan girenlerde dahil. İstedikleri zaman pas yaparak rakibin  baskısını kırabiliyor bu Demirspor için artı…

Demirspor’un en büyük sıkıntılarından biri de ileride çoğalamaması ama ilk maç olması , üç puanla başlaması gerekliliği bu gibi  sorunları sempatiyle bakılmasına sebebiyet verebilir.

İleride oynayan Kage ne zaman maça ağırlığını koysa hücum anlamımda rahatlar ve pozisyonlar bulur ve buldu da. Bu yük bu maçta genelde Galip ve Kosecki’nin üzerindeydi.

Defans anlamında fazla bir bilgi sahibi olacak pozisyonlar yaşamadı. Ama bir uyarı ! kaleci Çağlar’a yapmak lazım kendine o kadar fazla güveniyor k bu ona zaman zaman hata yaptırabilir, aman dikkat!!

Oyunsal anlamda belki tatmin etmemiş olabilir ama 3 puan almak önemliydi, Demirspor bunu yaptı.

Maç için söylenecek Demirspor’un zamana  ihtiyacı olduğu,  bu zaman sürecinde alınacak her puan takımın oturmasıyla birlikte şampiyonluğun en büyük  adayı olabilir.

Bir sözümde kişisel anlamda yıllar öncesinde futbol oynadığım hayatımda çok önemli bir yere sahip olan ve bu büyük kulübü uzun değil bir ay öncesine kadar ne olacağı tartışılan , üzülen kulüpten çıkarıp şampiyonluğun en büyük adayı haline getiren Demirspor yönetimine teşekkür etmeden geçemeyeceğim. SAĞOLUN

MAÇIN YILDIZI

Galip Güzel

MAÇIN OLAYI

2018/2019 yılının ilk golü olan Galip Güzel’in golü.