Demirspor’da teknik direktör değişimi olumlu yansıyabilir

04/05/2017 02:55 2109

Bugünkü Boluspor maçı gerçek anlamda çok zorlu geçecek. Demirspor’daki en önemli farklılık Engin hocanın takımdan ayrılması. Bu rüzgar takımda mutlaka olumlu yönde esecektir. Göreve gelen Tekin İncebaldır ve ekibinin özellikle Adanalı olması ve Demirspor ruhunu yansıtacak olmaları ayrı olumlu nokta diyebiliriz.

Tekin hoca ve ekibinin takıma fiziksel olarak yapacağı her hangi bir hamlesi yok. Sadece takımı mental anlamda iyi hazırlamalı. Hemen benimde futbolculuk dönemimde yaşadığım bir örneği verirsem; 1988 yılında Adanaspor’dayken, özellikle ekonomik sıkıntıların maksimum seviyelere ulaştığı bir dönemdi. Ciddi anlamda küme düşmeye aday takımdık. Ve o dönemde oyuncu gurubu olarak yaptığımız ilk iş kendi aramızda konuşup birlik ve beraberliği tam sağlayıp olayın ciddiyetini kavradık. Tamamı ile lige odaklandık. Ekonomik sorunları dışarıda bıraktık. Bunun devamında ise Fenerbahçe deplasmanından 1 puan alarak kümede kalmıştık. Demirspor takımının da yapacağı hamle verdiğim örnekte ki gibi olmalı. Artık Boluspor maçı ile birlikte Demirsporlu futbolcular, tüm olumsuzlukları bir kenara bırakıp bu maçlara odaklanmalılar. Eğer 4 maçta galibiyet alınmaz ise takım küme düşebilir. Burada belirtmek istediğim Demirspor’a bir galibiyet yeterli olacaktır.

Boluspor takımı son haftalarda ciddi bir çıkış içerisinde. Özellikle Andre Santos’un yükselen grafiği , Poepon’un golcülüğü sayesinde Boluspor, bugün play-off’un en şanslı takımlarından… Adana Demirspor maçı onlar için de çok önemli. Alacakları 3 puanla kendilerine kredi sağlayacaklar. Pas oyunun da ve kontrataklarda gününde olduklarında ciddi anlamda potansiyel tehlikeli bir takım.

Adana Demirspor son üç hafta peş peşe yenilgi aldı. Bu durum futbolcuya olumsuz yansır. Ama teknik direktör değişimi futbolcuların kafalarını resetleyebilir. Başka değişle oyuncuların üzerindeki baskıyı alabilir. Çünkü kurban bellidir.

Demirspor’un en büyük sıkıntısı, kadroda çok kaliteli oyuncular olmasına rağmen birbirlerini tamamlayamadılar. Yani takım olamadılar. Son üç haftadaki oyuna baktığımızda Demirspor’un en büyük sorunu takım savunmasında doğru pozisyon alamaması ve kişisel hataların öne çıkması oldu. Burada Engin hocanın da oyuncu tercihlerinde ve oyun planlarında yanlışlıklarından bahsedebiliriz.

Öncelikle Demirspor takımının Boluspor karşılaşmasında yapmakta zorlandığı takım savunmasını iyi yapması gerekir. Tekin İncebaldır hocanın kısa süre içerisinde belki savunmada çok alternatif bir kadro yok ama orta saha ve hücum bölgesinde doğru tercihlerle oynaması gerekir. Oyun sisteminde yine 4-2-3-1’den vazgeçmemeli. Ama doğru oyuncularla oynamalılar.

Takımda her zaman olduğu gibi Pote, Tıago , Mustafa Durak ve her şeye rağmen Grbıç isimleri bu maçta ön palana çıkabilir. Adı Kıbrıs Rum kesimine transferiyle anılan Pote’yi son maçta beğenmedim. Çok isteksiz gördüm. İnşallah tatil moduna girmemiştir. Demirspor’dan mutlaka gidecek ama aslanlar gibi alkışlarla ayrılmalıdır.

Kısa olarak kongre sürecine de değinecek olursak, şuan da gözlemliyorum. İlerleyen günlerde daha somut isimler daha gerçekçi projeler bekliyorum. Adana Demirspor başkanı herkes olmak ister. Önemli olan başkanlığı isteyen insanların hesaplarını iyi yapmalarını, projelerini net bir şekilde ortaya koymalarını bekliyorum. Şuan mevcut Başkan Sedat Sözlü, hayli eleştiriliyor. Bu yıl başarısız olduğu da aşikar. Ancak, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün kardeşi olduğunu da hatırlatırsak gelecek olan yönetim veya başkan Sedat Sözlü ve ekibini aratırsa işte o zaman Demirspor’un sonu olur.