Dedemin Hayat Görüşü

22/05/2021 22:23 248

 

Hani hep bir söylenti vardı bilir misiniz? 2012 yılı sözde felaket yılı olacaktı. Resmen 2012 gibi yılını iple çektiğimiz günlere geldik. 2020-2021 daha çok felaket yıllarına benziyor dimi? Neredesye her aileyi sarstı ve neredeyse her sektörden insanın işini olumsuz yönde etkiledi. Hayattan soğuduk. Ben yaşamanın ne demek olduğunu unuttum. Günlerimi, dakikalarımı ve saatlerimi odamda geçirmekten boşluğa düştüm. Özellikle de bu yıl ailemde hastalanan kişilerin ve kaybettiğim kişilerin sayısı bir hayli fazlaydı.

Tam kapanma sürecini geçirmek üzere Bodrum’a geldim. Geldikten birkaç gün sonra ise dedem Burhan Babayiğit’in çok hastalandığı haberini aldım. Çok acil ameliyata alındı. Meğerse, safra kesesinde taş çıkmış. Ameliyatı biraz uzun sürdü. Uzaktan ondan haber almaya çalışmak zordu. Neyse ki, ameliyat süreci iyi geçti ve şu anda daha iyi durumda. Ben o hastanedeyken onunla yaşadığım güzel anları ve onun bana hayat tavsiyelerini gözden geçirdim.

Burhan dedem hep gerçekçi düşünen ve bilimsel düşüncelere önem veren biri oldu. Zaten kendisi de diş doktoru. Yıllardır işine aksatmadan gider; hâlen de devam eder. Boş film ve diziler izlemeyi sevmez. En sevdiği kanal türleri spor içeriklidir ve sevdiği belgesel de national geographic kanalıdır. Akıllıca düşündüğü için söylediği ve savunduğu birkaç söz var. Bunlardan sizlere bahsetmek istedim:

  • Söylediğiniz söze dikkat edeceksiniz çünkü sizi temsil eder.
  • Dişi kuş yuvayı yönetir.
  • Tarlada bir başak tanesi olduğunuzu düşünün. Ne oldum değil, ne olacağım deyin.
  • Herkesin ne olduğunu bilin, anlayın ve onlara yeteri kadar değer verin. Fakat, kimsenin ne olduğunu kimseye söylemeyin. Kendinize saklayın.
  • Dedemin en sevdiği şey yemek yemektir. Özellikle de meyve. Bir gün atlamaksızın sürekli olarak meyve yer; “şifadır” der.
  • Bir de fırsat buldukça gazete eklerinin bulmacalarını çözer. “Dedim ya insan kendini sürekli geliştirmeli, öğrenmeli, öğretmeli” der.

Dedemin bende yeri hep ayrı ve öyle de kalacak. Ondan hayatın ne demek olduğunu öğrendim. Bazı olayları direkt onunda söylediği gibi yaşadım bazılarını ise onun sayesinde tecrübe etmeden fark etme şansım oldu.