“Daha Neler!" diyeceğiniz bir ülke-1

26/12/2022 19:24 355

1,5 miyara yakın nüfusu ve 3 milyonluk ordusuyla dev bir ülke. Orası, dünyadaki en ilginç yerlerinden. Hepimiz; Hayvanlı takvimlerini, ilginç kıyafetlerini ve sıkışık trafiğini biliyoruz. Ancak Çin’de bundan çok daha fazlası var. Çin’in gizemli, çekici, garip ve antik kültürüne isterseniz biraz daha yakından bakalım.

Çoğu otelde ya da yüksek binalarda asansörü kullanacak olursanız 4 rakamının olduğu katları göremezsiniz. 4 rakamı, Çince de ölüm kelimesiyle aynı şekilde telaffuz edildiği için, bir nevi uğursuzluk olarak kabul ediliyor.

Sokakta yürürken pantolon arası yırtık küçük çocuklarla karşılaşırsanız buna şaşırmayın. Henüz tuvalet eğitimi tamamlanmamış olan çocuklar, sıkıştıklarında altlarını kirletmesinler diye bu yöntem kullanılıyor. Her yerde, bulundukları caddenin köşesinde tuvaletlerini yapan çocuklardan kimse rahatsız olmuyor. Bu, günlük hayatta sıkça karşılaşılan bir doğallık haline gelmiş. Sizce de biraz garip değil mi? O halde devamında ne olduğunu bir okuyunuz…

Tuvaletini yapan bu çocukların idrarları bir kaba konulduktan sonra yumurtalar bu idrarda haşlanıp yenir. Tıbbi olarak idrarın bir zararı olduğu bilinmiyor, ama yine de Çin kültürünün yabancıları için pek de iç açıcı değil.

***

İDRARDA YUMURTA HAŞLAMAK MI!

Çin’de bir tuvaletten gelen sürekli öksürük sesleri duyabilirsiniz, bu oldukça eski bir gelenek. Genç kızlar tuvalette çıkardıkları sesler duyulmasın diye öksürerek bastırmaya çalışırlar. Aynı gelenek Japonya’da ve Tayvan’da da var. Tükürmek de yaygın bir gelenek… Çin hükümeti ne kadar uğraşsa da, bir türlü önüne geçemiyor. Geleneksel Çin tıbbında tükürük yutmanın insan sağlığına zararlı olduğu düşünüldüğü için binlerce yıldır tükürmek alışkanlık halini almış.

Çinlilerin iş hayatında ve sosyal hayatta yapması gerekenlerden belki de en önemlisi sigara içmektir. Evet, yanlış duymadınız! Yeni bir insanla tanıştığınızda ona bir adet sigara ikram etmek sizin prestijinizi arttırıyor. İkram edilen sigarayı tabii ki geri çevirebilirsiniz, fakat bunu yaparken çok saygılı olmanız gerekli. Bu kural sadece erkeklere özel, kadınların sigara içmeleri pek hoş karşılanmıyor. Ülkedeki tütün ürünü kullanımı o kadar yüksek seviyedeki, Çin Hükümeti geçtiğimiz yıllarda bu geleneğin silinmesi için çok önemli yasaklar koysa da, etki ettiği söylenemez.

STATÜLERİ İÇİN TIRNAK UZATIRLARMIŞ!

Aynı zamanda Çinliler dünyada boy ortalaması en kısa milletlerden biri. Bunun nedenini yüzyıllar süren yoksulluk ve kıtlık kaynaklı tek yönlü beslenme olduğu düşünülüyor. Zaten varlıklı ailelerin çocukları, yoksullara oranla dengeli beslenme ve düzenli spor yapma imkânlarından dolayı çok daha uzun ve sağlıklı olduklarını görebilirsiniz.

Çin gerçekten sıra dışı bir ülke… Hem kalabalık olmaları, hem de Avrupa’dan uzak bir coğrafyada yaşamalarından dolayı, dışarıdan hiç etkilenmeden kendi içlerinde çok farklı yaşam stilleri geliştirmişler. Erkeklerin tırnak uzatması da bu sıra dışılıklardan biri! İlk karşılaştığınızda bunu çok tiksinç bulabilirsiniz. Çinli bir erkeğe, ‘Neden tırnakların uzun?’ diye sorduğunuzda, sizin şaşkınlığınızı görüp şaka yollu olarak, ‘Burnumu ve kulağımı daha rahat karıştırabilmek için’ diyecektir. Ancak esas nedeni çok eskilere dayanıyor; binlerce yıl önce asilzadeler ve din adamları kendi statülerini belli etmek için tırnaklarını uzatırmış. Elleriyle çalışmadıklarının, köle olmadıklarının sembolik bir ifadesiymiş. Bugün ise bir moda halinde devam ediyor.

***

Çinliler için çok önemli değerlerden biri de, uyku. Öyle ki, çok uyumak değil, uykusuz kalmak yadırganıyor. Bu nedenle günün her anında, aklınıza dahi gelmeyecek yerlerde uyuyan insanları görebilirsiniz. Banklara uzanmış takım elbiseli erkekler, hatta gittiği restoranda yemeği beklerken bir yere kıvrılıp uyuyan insanlar hiç de ayıplanmıyor. (Devam Edecek..)

KAYNAK: https://www.instagram.com/engindeniz...