Cumhur İttifakı Genelge Yayınladı

18/02/2019 13:12 2928

Cumhur İttifakı adaylarının seçim çalışmaları kapsamında illerde izleyeceği yol haritası ve çalışma esasları AK Parti ve MHP’nin ortak çalışması ile belirlendi. Bu kapsamda hazırlanan genelge her iki partinin seçim koordinasyon merkezlerine iletildi. Millet İttifakı'nda ise kriz var. İYİ Parti seçimlere tek başına girecek. CHP ile Millet İttifakı kapsamında iş birliği yapan İYİ Parti, 31 Mart seçimlerinde, il genel meclisi seçimlerine tek başına girme kararı aldı. Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın yayınladığı ve il teşkilatlarına gönderdiği genelgede daha önceki genelge ve açıklamaları da hatırlatarak; "İYİ Parti, İl Genel Meclisi seçimlerine kendi adayları ve kendi bayrağı ile tek başına katılacaktır" dedi. Bu kriz hala çözülebilmiş değil. Tabi siyasette bir gün bir saat çok önemli.

AK Parti ile MHP ortak listede karar kıldı

Cumhur ittifakının Adana ayağında, AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi anlaştı. Fermuar sistemiyle meclis üyeliklerinde ortak liste çıkarılacak. Ortak liste için bir çalışma gerçekleştiriliyordu. Dün öğle saatlerinde Adana'ya gelen ve bu iş için genel merkez tarafından görevlendirilen Uşak Milletvekili Mehmet Altay ile MHP kanadından yetkililer buluşacak ve son çalışma gerçekleştirilecek. Salı günü YSK’ya her iki partinin tek aday listesi sunulacak. Yüreğir ve Seyhan ilçesinde sadece AK Parti, kendi listesi ile girecek, MHP bu iki ilçede müdahil olmayacak bu iki ilçe dışındaki anlaşılan ilçelerde fermuar sistemi uygulanacak. Burada sadece meclis çoğunluğunda problem yaşanabilir.

 

Dananın kuyruğu yarın kopacak

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli Seçimlerde cumhur ve millet ittifakı tarafından işbirliği yapılan büyükşehirler, iller ve ilçeler belirlendi ve kamuoyuna ilan edildi. Yetkilendirilen il başkanları işbirliği yapılan illerde, işlemleri henüz sonuçlanmayan ilçe belediyeleri ile belediye meclisi üyelerinin ittifak içerisindeki partiler arası dağılımının da büyük oranda tamamlandığı kulislerde konuşuluyor.  Her kademeden aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen takvime göre ilgili seçim kurullarına 19 Şubat 2019 tarihi itibariyle bildirilmesi isteniyor. Anlayacağınız yarın saat 17.00 itibariyle her şey sona eriyor. İşte o saatten sonra adı meclis üyeliği listesinde yer almayanlar dananın kuyruğunu koparabilir. Şunun şurasında ne kaldı ki, bekleyelim görelim.

Adana için çok güzel projeler bunlar

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce Adana’ya geldi, ayağının tozuyla İçişleri Bakanlığınca uygulamaya konulan ve Adana Valiliği bünyesinde hizmet veren ‘Açık Kapı’ birimini ziyaret etti. İnce, ziyaretlerini 112 Acil Çağrı Merkezi, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER) ile sürdürdü. İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Vali Demirtaş ile birlikte gezisinin ardından basına açıklama yaptı ve Adana’nın bu projeler ile vatandaşların beklentilerinin yerine getirilmesinin ve dile getirilen sorunların çözümüne yönelik çalışmaların ivedilikle gerçekleştirilmesinin çok önemli bir çalışma olduğunu belirtti. Sayın Bakan yardımcımıza katılıyoruz. Adana için çok güzel projeler bunlar.

Çimdik

 Meclis üyeliği için kendini darı ambarında görenleri bir çimdikleyeyim de uyansınlar. Bu seçim çok farklı olacak beyler.

Haşarı soruyor

- AK Parti Adana İl Başkanı Şerif Güler'in esnaf ziyaretlerine devam ettiğini biliyor musunuz?

- Çukurova Belediyesi’nin konuğu olarak konser vermek üzere Adana’ya gelen ünlü sanatçı Metin Şentürk’ü, Başkan Soner Çetin’in makamında çeşitli branşlarda şampiyon olan engelsiz gençlerle buluşturduğunu biliyor musunuz?

 - Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ’ın mahalle gezilerinin ilgi gördüğünü biliyor musunuz?

 

- Tarımsal ve hayvansal ürün işleme yatırımlarına toplam 1,5 milyar lira teşvik verileceğini fakat Çukurova tarımının başkenti konumundaki Adana’nın bu teşvikler dışında kaldığını biliyor musunuz?

 

-AK Parti Seyhan Belediye Başkan Adayı Fikret  Yeni’nin Baraj Yolu’ndaki seçim ofisi açılışının mitinge dönüştüğünü biliyor musunuz?

 

-MÜSİAD Adana ile Orman Bölge Müdürlüğü arasında ‘hatıra ormanı’ protokolü imzalandığını ve her çalışanın bir dikili ağacı olacağını biliyor musunuz?

 

Günün İsmi

 

 Her seçim ofisi açılışı mitinge dönüşen Fikret Yeni

Günün Sözü

Sev seni seveni hak ile yeksan ise, sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise

Günün Kitabı

 

YAZILAMAYANLAR

Yazar: Sabahattin Önkibar