Covid-19 tekrar hortladı!

08/08/2022 20:08 700

 

Günlerce, aylarca ana haber bültenlerine konu oldu. Gazete haberlerinden köşe yazılarına, sosyal medyadan kulaktan dolma bilgilere kadar Covid-19 salgını ile ilgili çok şey duyduk, birçok bilgi edindik. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu Üyeleri ve uzmanlar tedbiri elden bırakmamamız adına sürekli uyarılarda bulundu. Uzun süre corona ile yattık, corona ile kalktık. Dünya genelinde ve ülkemizde bu salgın çok can aldı. Ömründe hastaneye gitmemiş, hiçbir sağlık sorunu bulunmayan birçok insan, çok geçmeden maalesef bu salgın yüzünden vefat etti.

1 Haziran itibariyle Türkiye’de kısıtlamalar, yasaklar ve maske zorunluluğu tamamen kalktı. Ağustos ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde, bir de baktık ki Covid-19 salgını tekrar hortlamış. Yaklaşan tehlike hakkında uzmanlardan peş peşe açıklamalar ve uyarılar gelmeye başladı. Önümüzdeki aydan itibaren yaz tatili sona erecek. Yıllık izinler bitecek, iş yerleri, kamu çalışanları ful kapasite tekrar işbaşı yapacak. En önemlisi de okullar açılacak. Yani anlayacağınız kalabalık ve yoğunluk her yerde kendini gösterecek. Dolmuşlar, otobüsler, metrolar dolup taşacak. Havalar serinleyecek ve o bildik gribal enfeksiyonlar baş gösterecek. Hapşıranlar, tıksıranlar, öksürenler her yerde karşımıza çıkacak. Yani tehlike daha da büyüyecek. Peki, biz bu tehlikelere karşı ne kadar önlem alıyoruz? Maalesef hiç almıyoruz! Çünkü insanlara laf anlatmak, olayın ciddiyetini kavratmaya çalışmak çok zor.
Bizim millette hep şöyle bir kanı var;
‘Bana bir şey olmaz!’
Nasıl olmaz? Ben de bunu anlamıyorum!

Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı “Haftalık corona virüs tablosu” pek de iç açıcı görünmüyor. Buna göre Türkiye’de 25 Temmuz-1 Ağustos haftasında 406 bin 322 kişinin corona virüs testi pozitif çıktı, 337 kişi yaşamını yitirdi. Salgında günlük ortalama vaka sayısı 58 bin 46 olurken, günlük can kaybı ise bir önceki haftaya göre yüzde 114 arttı. Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının tespit edildiği 11 Mart 2020’den bu yana görülen vaka sayısı 16 milyon 295 bin 817’ye yükselirken, 99 bin 678 kişi hayatını kaybetti.

Yazmış olduğum bu veriler, son açıklanan Covid-19 vakalarının ne derece önemli boyutlara ulaştığının bir göstergesi. Bana öyle geliyor ki, en geç Eylül ayının ortalarında tekrar maske takma zorunluluğu gelecek. Ardından yine kısıtlamalar, kapanmalar ve yasaklar başlayacak. En kötüsü ise; bu illet salgın yüzünden yine yüksek oranda can kayıpları olacak. Umarım korktuğum gibi olmaz ama gidişat hiç de iyi değil!  

Şahsen ben de bu illet hastalığa yakalanmış ve kısa sürede atlatmış biri olarak ‘Aman dikkat!’ diyorum. Hep söylediğim, dile getirdiğim gibi; Ailemizi, çocuğumuzu, iş arkadaşlarımızı, eşimizi dostumuzu düşünmek, bazen kendinizi düşünmekten önce gelir. Çünkü kimse kimsenin günahına giremez ve bunun vebali altında yaşayamaz. O yüzden; siz, siz olun bu salgını hafife almayın. ‘Bana bir şey olmaz, corona da neymiş’ demeyin sakın! Tedbiri elden bırakmayalım.