COVİD 19 NİÇİN AZALMIYOR…

12/04/2021 01:01 293

 

Son günlerde, bir yılı aşkın süredir mücadelesini verdiğimiz, korona virüs, artmaya ve şehirleri tehlikeli bir şekilde, kırmızıya boyamaya başladı. Hem vaka sayısı, hem ölü sayısı artmaya başladı. 9 Nisan itibariyle, toplam vaka sayısı: 3 milyon 745 bin 657’yi bulmuştu. Aynı gün, korona virüsten ölenlerin sayısı; 253, vaka sayısı da; 55.791 olmuştu. Yine 9 Nisan itibariyle toplam ölen sayısı da;33.454 kişiyi bulmuş vaziyette. Covid-19’ a ilk kurbanı verdiğimiz, 18 Mart 2020’den, 9 Nisan 2021’e kadar olan sürede, maalesef 33.454 vatandaşımızı yitirdik…

Derler ki; Yiğidi Öldür, Hakkını İnkar etme.’’ Bu bakımdan devletimizi takdir etmeliyiz aslında. Başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere, tüm sağlık kurumlarımız ve ilgili tüm birimler, gerçekten başarılı çalışmalar yaptılar ve yapıyorlar da..

Ancak, bu güzel mücadele zaman zaman adeta hüsrana uğratıldı. Konu o kadar hassas ki; bir taraf ta can, bir taraf ta mal. Mal canın yongasıdır. Onun için bu hassas dengeyi bozmamak lazım. Ne var ki; bu hassas denge şu, ya da bu nedenle bazen bozuluyor. İlk bozulma; 24 bin kişinin Umre ’ye gitmesine izin vermekle oldu. İş bununla da kalmadı, Umre dönüşü, bu 24 bin kişinin karantinaya alınmaması oldu. Gösterilen bu zafiyet, Covid-19’zun ülke çapında yayılmasına vesile oldu. Sağlık Bakanı, her gün TV lere çıkıp vaka, ölü vs. bilgilerini veriyor, twit atıyor. Ama gel gör ki, bir diğer taraftan düğünler, cenazeler, asker uğurlamalar, yaş günü partileri gibi ve de Ak Parti kongreleri adeta bu önlemleri hiçe sayıyor. Sanki insan aklı ve tedbirlerle alay ediliyor. Bana hak, sana müstahak cinsinden…İşte Ak Parti kongreleri için yapılan açıklamalar …Değerlendirme sizin…

Ak Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal Ekranların çıkıp,‘ Büyük kongreye gelenler Covid-19 testiden geçtiler’ diye beyanat veriyor…Hani bir söz vardır; ‘’ Sen ya hesap bilmiyorsun, ya dayak yememişsin.’’ Diye…Mahir bey ya hesap bilmemekte, ya da bir şeyler yememiş olsa gerek. Gelin beraber bir hesap yapalım; Türkiye de 81 il. 80 şehirden 1560 delege ve de bir spor salonunu dolduracak ,her şehirden 2 otobüs dolusu toplanan, yaklaşık 4000 amigo taraftar, Ankara ‘ya 24 Mart 2021 Çarşamba sabahı vasıl oldular. Bu insanların PCR testinden geçtiğini iddia eden Mahir bey, dikkat edersen, bu insanların burun ve boğazlarından alınacak örneklerin laboratuvarlara gelmesinden 3 saat sonra, PCR neticesi alınır.

Yaklaşık 5500 kişinin PCR testi için örnek alınması için, en azından 100 veya 150 örnekleme istasyonu kurulması halinde, PCR örnek alma süreci 5500 kişi için yaklaşık 2 saate ihtiyaç vardır. PCR numunelerinin laboratuvarlara getirilmesi için 2 saat gerekli . Neticelerin ortaya çıkması için gerekli olan zamanı da eklersek, toplamda 7 saate ihtiyaç vardır. Bu çok önemli tatbikat eğer yapıldıysa, mutlaka basın mensupları hem görüntüsünü alır, hem de haber yaparlardı. Böyle bir duruma şahit olmadık.

Hadi bunu yaptılar diyelim, yurdum insanının 250 Türk Lirasına yaptırdığı bu testi, kongreye gelen delege ve amigolardan para alınmadığı kesin. Aksi olsaydı haberimiz olurdu. Böylelikle devletin kasasından 375. 000 Türk Lirası çıkmış oldu. Bunun dışında Türkiye’nin COVİD haritasına bakarsak, bütün Türkiye kıpkırmızı durumda. Ortalama yüz bin de 150-200 vaka olarak hesaplanmakta. Bu gerçeği göz önüne alırsak, Ankara’ya 80 ilden gelen 5500 kişi içinde, orantı ile, en azından 12-16 vaka mutlaka olması gerekir. Ekrana çıkıp biz büyük kongreye gelenlere test yaptırdık diye beyanat vermekle toplumu kandıramazsınız. Hani zeka yoksunu insanlar, sorgusuz sualsiz önüne atılan yemi yer ama birazcık zekası olan, sorar, soruşturur…Ancak, bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olanlar, halkın aklıyla alay etmezler. Aksine onlara, gerçekçi açıklama yaparlar… Gerçeği ifade etmeyen her türlü açıklama ve bilgilendirme, kuşku yaratır, güvensizlik yaratır.

Bu nedenle, Bay Mahir ‘e şu sözleri söyleme ihtiyacı duymaktayım:

1. Kongreye gelen insanlara PCR testi ücretini kim ödedi ?

2. PCR testleri nerede? ve ne zaman toplandı ?

3. PCR Test neticelerinden hiç pozitif çıkan olmadı mı?

4. PCR test neticesi ne zaman alındı ?

5. Televizyondaki görüntülere bakarak, Kongrede burun buruna binlerce insanı bir araya getiren AK Partiye, bu toplantıyı düzenlediği için, kişi başına 3000 Türk lirasından toplam 16.500.000 Türk lirası ceza uygulandı mı?

6. Test yapılan insanlar, filyasyon sistemi içine alınıp, geri dönüşleri takibe alındımı ?

Biz ülkemizin duyarlı vatandaşları olarak bunları bilmek istiyoruz . Bizler amigolar gibi her söylenene kanan, her söze inanan aptal insanlar değiliz. Doğru olanı bilmek hakkımızdır…

SON SÖZ:’’ BU NE PERHİZ? BU NE LAHANA TURŞUSU’’