Çokduygulu’nun Ankara izlenimleri

10/10/2018 03:01 6606

Başkentte hava sıcak siyasette sıcak partilerin genel merkezleri aday adaylarından geçilmiyor

Ankara’da siyaseti izlenimlerimden önce Kızılcahamam Kampında edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Kampa ekonomi damgasını vurdu. Sonrasında dış politika, Suriye ve altı ay sonra yapılacak olan yerel seçimler. Bir Genel Başkan Yardımcısı ve birkaç milletvekili ile ayaküstü sohbetlerimiz oldu. Yerel seçimlerde AK Parti her yerden aday gösterecek ve iyi adaylar gösterecek.

Sonrasında ittifak meselesi...

İttifakla ilgili görünen şu İttifak gönül ittifakına doğru gidiyor. Çünkü AK Parti MHP ile gerçekleştirdiği Cumhur ittifakını seçim ittifakından öte bir şey olarak görüyor, ittifakı Türkiye’nin karşı karşıya olduğu meselelerde, yerli ve milli konularda taraf olmak olarak değerlendiriyor. Aday gösterme konusundan öte yereldeki ittifak bir gönül ittifakı olacak. Bunu dün konuştuğumuz AK Parti kurucularından ve eski Genel Başkan Danışmanı Necati Çetinkaya da altını çizerek söyledi, Çetinkaya‘Gönüllere gireceğiz’ derken ittifakla ilgili en önemli ayrıntıyı bize açıklamış oldu aslında.

Üç siyasi partinin genel merkezinde siyaset nabzını tuttuk. AK Parti ve MHP, her iki taraf ta Cumhur ittifakını sürdürmeye kararlı. Siyasi Partilerin Genel merkezlerine gittik Genel Başkan Yardımcıları ile görüşmeler yaptık.

İlk durağımız AK Parti Genel Merkeziydi.

Önceki gün AK Parti Genel Merkezi’ndeydik.  AK Parti Yerel Seçimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin özel kalemindeydik. Üst katta Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Mehmet Özhaseki önemli bir görüşme gerçekleştirdiler, ardından AK Parti ile MHP arasındaki ittifak görüşmeleri başladı. Görüşmede, AK Parti'yi Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, MHP'yi ise Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın ve Sadir Durmaz temsil etti. Yerel seçimde ittifak için ilk resmi görüşme gerçekleştiği dakikalarda biz Sayın Özhaseki’nin makamındaydık, sevgili Refik Tuzcuoğlu çok nezaketli bir karşılama yaptı bize. Numan Kurtulmuş, Mehmet Özhaseki, Sadir Durmaz ve Semih Yalçın görüşmesinin ardından Cumhur İttifakı’nın sürdürüleceği belirtildi. Bu dört isim tekrar bir araya gelecekler. Çünkü önümüzde 5 yıllık dönemde TBMM’ye bir çok konu gelecek bu konuların kolay çözülmesi için bu bakımdan ittifakın devamı önemli. Her konuda anlaşma sağlanamayacağı muhakkak ama Cumhur İttifakına gölge düşürmemeye gayret edilecek.  Buradan CHP Genel Merkezine geçtik. Biz Genel merkeze girdiğimiz sıralarda MYK toplantısı başlamıştı. Veli Ağbaba’nın makamında misafir olduk. Yaklaşık 4 saat süren MYK toplantısının ardından Parti Örgütü ve Örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile uzun süren bir görüşme ve röportaj gerçekleştirdik. Bu röportajı sürmanşette de görüyorsunuz. Sonrasında CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile yerel seçimler üzerine uzun soluklu bir sohbet ve yaptığımız röportajda çok önemli bilgiler edindik. Makamında olağanüstü bir kalabalığa rağmen bizi kabul eden Seyit Torun, aday belirleme konusunda çok titiz davrandıklarını, her bölgede kazanacak adaylarla yola çıkacaklarını ve Adana ile ilgili çok umutlu olduğunu söyledi.

Daha sonra İşveren Sendikaları Meslek Kuruluşları ve STK’lardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ile de konuştuk.

Daha sonra MHP Genel Merkezinde de Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz ile çok önemli bir röportaj gerçekleştirdik. Üç siyasal parti de Adana’dan umutlu, kazanacaklarını ifade ediyorlar tabi siyasette bir gün bir saat çok önemli, bunlar Ankara’dan edindiğimiz en taze ve sıcak bilgiler.

Son söz iki liderde

Sonuç olarak iki lider görüştükten sonra ittifak konusunda net karar verilecek ve ittifakın son şekli belirlenecek. Bu Ankara temaslarımızı ve çok önemli röportajları pazartesi gününden itibaren gazeteniz 5 Ocak’ta okuyacaksınız.