Çocukların Suçu Ne?

21/11/2020 15:55 1649

Birkaç ay önce bir arkadaşımla konuştum. Yaşı henüz on olduğu için onun hikayesini anlatıp üzerine yorum yaparken kişisel bilgisini gizli tutmaya karar verdim. Bana dedi ki “Lara senin yazını okumak istiyorum” ve “Bir anonim isim karar verelim” dedi. Bana kalsa anonim isim vermezdim. Hak her daim yerini bulmalıdır. Bugün size Elif’in yaşadıklarını kendi kalemimden anlatıp yorumlamak istiyorum.

Elif küçük bir yaşta bir şok yaşamış. Bu hayatının bir dönüm noktası olmuş. Elif’in yedi yaşında anne ve babası ayrılmış. Onlar ayrıldıktan önce de sonra da aile içerisinde yeteri kadar iyi iletişim kurulmadığı için bu onu duygusal anlamda kötü etkilemiş. Bana babasıyla haftada bir kere görüştüğünü ve onunla daha çok iletişimde kalabilmenin mümkün olmasını istediğini söyledi. Tabii ki, bununla da kalmadı bana birkaç olaydan daha bahsetti. Annesi babasından mahkeme kararıyla boşanmadan önce babası annesini başka bir öğretmenle aldatmış. Anne ve kız bu olaydan derinden etkilenmişler. Düşünsenize kızın kahramanı, evin direği olarak gördüğü babası birdenbire başka kadınla anneyi aldatıyor. Neyse, sonra babaları Elif ve ailesini terk edip gitmiş. Bunun üzerine de kendi evlerine haciz göndermiş. Peki benim size sorum şu: Ayrılıp başka biriyle birlikte olabilmek varken aldatmak neden? Hadi diyelim anneyi aldattınız çocukların suçu ne? Çocuklar duygusal acı çekmek zorundalar mı? Biz bu kadar insafsız olabildik mi?

Benim herkesten ricam şu: Tamam, anneler ve babalar ayrılabilirler. Fakat, bu durumu çocuklara çok yansıtmasalar iyi olur. Çocuklar duygusal anlamda bir boşluk yaşamamalılar. Elif bana hayatında hep düzgün bir aileye özlem duyduğunu söyledi. Dilerim tüm çocuklar mutlu ve duygusal anlamda sağlıklı bireyler olurlar. Önce düzgün sevmeyi öğrenelim sonra da düzgün sevmeyi öğretelim.