ÇOÇUK GELİN

22/05/2023 22:53 180

 

 

Yıllardır bu ülkenin kaderidir çocuk gelinler…  Çocuk gelinler ülkemizde milyonlarca aile çocuklarını dilediği gibi sırf para karşılığında ya da bağ bahçe karşılığında evlendirebiliyor. Daha oyun çağında, okuma çağında olan adı üstünde ‘Çocuk’ yaştaki kız çocuklarını kendinden misli yaş büyük biriyle evlendirmeyi nasıl mideniz alıyor, bunu anlamak çok zor. İnsan bunu duyunca bile kanı çekilmesi gerekirken bir de davul ve zurna eşliğinde gönderebiliyorsunuz. Kendin yaşça büyük adamın yanında olmasına izin veriyorsunuz. Onların gençliklerini, geleceklerini, hayallerini, yapmak istediklerini ellerinden çalmayı nasıl vicdanınız el veriyor.

Hiç ama hiç anlamıyorum…

****

Ülke gündeminde önemli bir konu varken, gündem değiştirmek adına hemen hemen bütün gazetelerde, TV'lerde ortak sesmişçesine ‘Çocuk Gelin’ haberleri türer. Sanki bilinmiyor muş, hiç şahit olmamıştır çocuk gelinlere. Tabi yersen…

Birkaç tane okuduğum yazılardan örnek vermek istiyorum.

- Bolu’da imam nikâhıyla evlendirilen 11 yaşındaki kız çocuğu doğum yaptı.

- Adana ‘da 13 yaşında ki kıza açık bir şekilde düğün yapıldı.

-Tokat’ta evlendirilen 12 yaşında ki kız çocuğunun 4 aylık hamile olduğu anlaşıldı.

- İzmir’de 12 yaşında evlendirilen kız çocuğu, sezaryenle doğum yaptı.

Buna benzer milyonlarca haber var. Hangi birini okursanız okuyun midenizin bulanacağı o kadar net ki ya da sinirden kudurup.Nasıl oluyor? Diye kendinize defalarca kez sorduğunuz ama elinizden de asla bir şey gelmediği haberler bunlar. O kadar fazlalar ki “Her yıl 700 milyondan fazla kadın 18 yaşını tamamlamadan evlendirilmiş olup bu kadınların üçte birisinin de evlendiğinde 15 yaşından küçük olduğu tespit edilmiştir.”

Sormam da bence mahsuru yok…

Siz bu “ÇOCUKLARI” tırnak içine aldığım yer önemli nasıl kadın olarak kendinize eş yapabiliyorsunuz. Ya da ondan nasıl bir çocuk doğurup bakmasını isteyebiliyorsunuz. Onların hayallerini elinden alıp başka bir konuma koyup babası ya da dedesi yaşında ki adamlara ‘bu senin kocan’ diyebiliyorsunuz.

Benim bunları yazarken bile kanım çekiliyor. Siz söylerken size bir şey olmuyor mu?

Bir çocuğun hayalleri bu kadar basit değildir. Bırakın bence dünyayı çocuklar yönetsin belki sizler de o zaman ders alırsınız. Para-pul için evladınızı tanımadığınız bir adamın koynuna sokmamayı girmediği zaman da dövmemeyi, yaşıtları okurken kendinin defalarca kez iç çekip izlediği için yine dayak yemediği bir dünya diliyorum onlara.

Kız çocuklarınızın kıymetini bilin…