Çiftçi anız yakıyor Vatandaş nefes alamıyor!

05/08/2019 11:37 3388

Anız yangınlarında canlı-yaşam-toprak, herşey yok oluyor ve  Adana nefes alamıyor. Devletin ceza yaptırımlarına rağmen Çukurova’da çiftçilerin ’anız yakmayın’ uyarısını dikkate almaması hem toplum sağlığını hem de toprağın kalitesini tehdit ediyor.

Anız yangınlarının neden olduğu hava kirliliği ve aşırı sıcaklar yüzünden Adana adeta yaşanmaz hale geldi. Her yıl olduğu gibi Çukurova’da anız tehdidi başladı. Devletin anız yakanlara dönüm başına 42 ile 250 lira arasında para cezası vermesine, hatta kanunda 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası olmasına rağmen, mazot ve işçilik masraflarını azaltarak toprağı en kısa sürede ekilebilir hale getirmek isteyen bazı çiftçiler, anız yakmaya devam ediyor.

Kentin dört bir yanında yoğun duman nedeniyle göz gözü görmüyor. Hissedilebilir kirli havanın yanı sıra tarlalardan uçan isler, evlerin en ücra köşelerinde bile kendisini gösteriyor.  Her yıl anız yakmayın diyerek sosyal paylaşım platformlarında oluşturduğumuz  #AdanaDumanAltıOlmasın  hashtagını ne yazık ki bu yıl da yenilemek zorunda kaldık.

Anız yakma sonucu karşılaşılan zararları telafi etmek mümkün değil. Anız yakma, yasa dışı olmasına rağmen bilinçsiz birçok çiftçi tarafından yapılırken, çiftçi tasarruf ettiğini zannediyor. Ancak yangın toprağın verimini düşürüyor, ekolojik dengeyi bozuyor. Toprağı ve çiftçiyi ilgilendiren bu zararların yanı sıra tarladaki küller ve yoğun duman, kentin dört bir yanına dağılarak vatandaşların ciğerine doluyor.

Ekimin tamamlanıp, hasatın ardından anızların yakıldığı şu günlerde, kentin birçok bölgesindeki evlerin en ince köşelerinde bile küllere rastlamak mümkün. Havaların neredeyse 48 dereceyi aştığı Adana’da Sarı sıcak günlerine bir de anız yangınları eklenince, hayat neredeyse yaşanmaz hale geliyor.

Özellikle KOAH başta olmak üzere solunum ve kalp hastalığı olan hastalar nefes alamıyor. Hiç birimiz nefes alamıyoruz. 

Yaktığınız anızın içerisinde kuşlar var, yumurtaları var onlar da canlı canlı yanıyor, yazıktır günahtır. Buradan Diyanet’e de çağrıda bulunuyorum. Cuma hutbelerinde yaz boyunca anız konusunu işleyin Allah aşkına, yazık günah değil mi hayvanlar, daha doğmamış yavruları, diri diri yanıyor.

Anız  yangınları yüzünden ormanlar da tehlike altında. Ortaya çıkan hava kirliliği artıyor, yakılan anızlar nedeniyle orman yangınları gözetlemesi yapılan kulelerde görüş zaman zaman neredeyse sıfıra yaklaşıyor. Ormancılar da duman yoğunluğundan dolayı yangınları çoğu zaman göremiyor. Yangınla mücadele için uçak veya helikopterlerin kalkması güçleşiyor.

Lütfen anız yakan birini gördüğünüzde hemen; Tarım ve Orman Bakanlığı Bölge Müdürlüğü'nü, Tarım İl ve İlçe Müdürlüğü'nü, Valiliklere bağlı İl Çevre Kurullarını, Jandarmayı, olmadı Köy Muhtarlarını arayın.

Bakın, zaten havaların neredeyse 50 dereceyi bulduğu günlerde bir de üstüne anız yangınları eklenince, hayatı yaşanmaz hale getiriyorsunuz. Anız yakmayın geleceğimizi karartmayın kardeşim. Her yıl aynı şeyleri söylemekten bıktık usandık.