Churcill

27/07/2022 21:26 782

2. dünya savaşının başarılı İngiliz lideri Churchill senelerce İngiliz Başbakanı Chamberlain’i oyalamış harbe girmeyeceği kanaatine ulaştırmıştır. Oysa bu arada İngiltere imparatorluğu çok şeyini yitirmiştir.

Churchill harbin lafla değil, askerle ve politika ile kazanılacağını çok iyi biliyordu. Sabretti İngilizler yanında soktu Amerikalılar da girince zaten hava şartları çok ağırdı ağır kış şartları da vatanından kilometrelerce uzak Almanlara yaramamıştı. Ruslar çekilirken yeniden elinde kalan malzemelerle köyleri yakıyordu, bundan Rusların işine yaramayan negatif bir tutum ayrıca Amerika hava kuvvetlerinin bombardımanı da moralman Almanları çöktürmüştü. Bu durumda Ruslar anlaşmaları gereği Berlin’e kadar çekildiler, aynı kurnaz İngiliz adamı Churchill birkaç toplantıda bizleri zorladıysa da başarılı olamadı. Tarsus’ta şimdi istasyonun 500 m aşağısında Tarsus istikametinde ayrı bir yere çekilmiş o müzakere vagonu hala sergilenmektedir. Hitler’in son devri olmasına rağmen Churchill bizleri harbe girmek için zorladı.

Dış işleri bakanı Numan Menemencioğlu, Başbakan Şükrü Saraçoğlu ve Orgeneral Mareşal Fevzi Çakmak teklifi red ettiler, çünkü böyle bir anlaşma imzalansaydı Ruslar, hemen Anadolu’ya girecekler ve uzun sürede çıkmayacaklardı. Çok akıllıca davranan bu 3 büyüğümüze tanrıdan rahmet diliyorum.