CHP korkutuyor

24/07/2018 03:14 3396

Önce kısa bir mesajla seçim sonrası beklentimi yazmıştım.

“Her şeyi yaptık deyip yenilgiyi kabullenen CHP yönetiminin pili bitmiş demektir. Ülkemizin güçlü fikirleri olan ve iktidar düşleyen yönetime sahip bir CHP ye ihtiyacı var. Taklit değil, benzeşme değil, özgün ve devrimci bir CHP lazım. Emekten yana girişimci ruhu olan bir CHP değişimi gerçekleştirip ilk sınavını yerel yönetimlerdeki seçimlerde vermeli. Bu yeni ruh varsa kenarda duran binlerce insan katılacaktır. Ben de bu katılacaklardan biriyim. Umarım gerçekleşir.”

Sonra kurultay çağrıları başladı ve ben Sayın Kılıçdaroğlu’na fikirlerimi yazdım ve e-mail attım. Sayın Muharrem İnce’ye de aynı mesajı gönderecektim ama internet sitesindeki mesaj bölümü çalışmıyordu.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu,

Seçim sonrası ister istemez yine seçimli bir kurultay çağrısı başladı. Siz dürüst ve ilkeli duruşu olan aynı zamanda özverili kararlar alabilme kapasitesi olan saygın bir genel başkansınız. Ancak yılların birikmiş ön yargılarını ortadan kaldıracak, kendine özgü ve ülkemizi aydınlık geleceğe taşıyacak, devrimci özelliğe sahip değilsiniz.

‘Partide bu özelliği taşıyan kim var?’ Diye sorabilirsiniz.

Görünürde yüzde yüz devrimci fikirleriyle, ezilen geniş toplumları inandıracak kimseyi hala göremedik. Son seçimlerde uzun ve gereksiz zaman kayıpları sonrası,Sayın Muharrem İnce’yi aday gösterdiniz ve kamuoyunda partinin aldığı oydan fazla oy alması, hatipliği, onu ön plana çıkardı.

Ülkemizin bekası adına CHP ayakta kalmalı. Bu nedenle özverili kişiliğinizle, partinizin bir karışıklığa sürüklenmeden güçlenebilmesine katkı koymanız gerekiyor.

Kurultay için imza toplandığı ve bu durum CHP aleyhine kullanılmak üzere malzeme yapıldığı şu sıralar, yapmanız gerekenler var. Bende bu konudaki fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

1- Öncelikle bu kurultay için imza toplama durumunu değiştirecek bir hamle yapmalısınız.

2- Bu hamlenin içeriğinde birinci madde olarak 24 Haziran seçimlerinin irdelenmesi için takvime bağlanmış bir çağrı yapınız.

3- Bu çağrıya sadece parti üyeleri değil, bu konuda uzman olan kişilerde davet edilmelidir.

4- Açıklanacak takvimde bu çağrıdan sonra gerçekleşecek seçim sonuçları değerlendirmeleri ışığında, partinizin tamamına bir başka çağrı yaparak ve belli bir süre vererek, çözüm önerilerinin sunumunun yapıldığı bir toplantıyıda tarihleyiniz.

5- Bu arada kamuoyunda da bu toplantılar ve fikirler karşılığını bulacaktır.

6- Aynı takvimde bütün bu yollar tüketildikten sonra, kurultay tarihlerini, aday olacakların hazırlıklarına imkân verecek şekilde açıklayınız.

7- İlgili tarihte yapılacak kurultayda, bu yılladır süren ülkenin geniş tabanında,partinin oy alamayışının çözümlerini, devrimci ve özgün bir yaklaşımla adaylar parti delegasyonuna sunmalıdır. Elbette genel başkan olarak sizde kendi yeni sentez ve yöntemlerinizle aday olabilirsiniz.

8- Kurultay sonunda CHP delegasyonu, parti yönetimini bu çalışmalar sonunda seçerek yeni bir dönemi başlatmış ve kamuoyunu da etkilemiş olacaktır.

CHP yeni döneme girerken benim gözlemlerim sonrası düşündüğüm hususları da aktarmak istiyorum.

1- Benzeşme polkalarından derhal uzaklaşılmalıdır.

2- Taklit yerine özgün ve ülkenin gerçeklerine uygun yeni bir siyaset anlayışı benimsenmelidir.

3- CHP unuttuğu devrimcilik okunu yeniden çalıştırmalıdır. Çağın değişen ilim ve teknolojilerinin devrimci politikalar içinde nasıl yer alacağı, halkın yararına nasıl sunulacağı, geniş halk kitlelerinin anlayacağı bir dille yeniden hazırlanmalı ve kamuoyuna sunulmalıdır.

4- Emek ve emekçi ile işsizlik konusu, ülkemizin en önemli konularındandır. Girişimci ruhu yok etmeden, hatta teşvik ederek, emekçiye nasıl sahip çıkılacağının ortaya konması gereklidir.

5- Sendikal örgütlenmenin önü açılmalıdır. Hatta her işe girecek kişiler kendi dalında önce istediği sendikaya üye olma mecburiyeti getirilecek bir düzenleme yapılacağı belirtilmelidir. Bu yolla kayıt dışı istihdam tamamen önlenecek olması ve istihdamdaki kaçakların önlenmesiyle oluşacak kaynakların emekli olanların durumlarının düzeltilmesine de, katkı koyacağının anlatılması gerekmektedir.

6- Parti içinde veya partiye gönül vermiş inşalar içinde , CHP’ye oy vermeyenleri eleştiren, küçük gören, hatta aşağılayan söylemlerde bulunan insanlar var. Bunlar elbette azınlıktalar. Ancak bu ilkel davranışlarla kendilerini ayrıcalıklı görmek isteyenlerin, partiye zarar vermeleri engellenmelidir.

7- İnanç sömürüsü ile kurulan tezgâhlar açılınca, karşımıza ülkemiz bekası adına önemli sorunlar olduğu ortaya çıktı. İnanç sömürüsü İslam adına yapılıyor. Ancak bu sömürüyü önlemek için CHP’nin de özel olarak çalışması gerekir. Bu özel çalışma İslam adına kutsal kitabımız Kur-an ayetlerinden yola çıkılarak, geniş toplum kitlelerine, uydurulmuş sömürü dininin açmazları anlatılmalıdır. Bu CHP için en önemli başlık olarak çalışılması gereken ve halkın inançlarının sömürülmesine engel olunması açısından önemli bir çalışma olacaktır.

Sözün özü; bu cepheleşerek CHP yönetiminin sadece isimlerinin değişmesi oyununa son vermek gerekiyor. Ortada bir başarı yoksa değişim şarttır. Ancak bu değişim sadece ‘ben daha iyi yaparım’ anlayışından çıkarılmalıdır.

Umarım dikkate alırsınız.Saygılarımla.

Mesajıma geri dönüş henüz olmadı tabi. Şimdi kurultaycılar ve yönetim ayrışması keskinleşiyor.

Korkum şu; CHP uzun yıllar yerinde sayıyor ve bu doğal bir sonuçmuş gibi yönetenler yerinde durmaya devam ediyor. Değişse bile kişiler konuşuluyor. Ortada ülkeyi heyecanlandıracak, yeni umutlar dağıtacak, ayağı yere basan çözümler, projeler ortaya konamıyor maalesef.

Sonunda bu durum devam ederse, yüzde yirmileri birazcık aşan oylar da, bıkıp erozyona uğrayacak.