Cesur Yeni Dünyadan Günümüze

04/06/2020 22:26 2469

 

Aldous Huxley’nin “Cesur Yeni Dünya” romanını okuduğumda kitapta günümüzde yaşanan belirli sorunlara benzer sorunlar olduğu dikkatimi çekti. Kitap 1931’de yazılmış olmasına rağmen günümüzdeki problemleri öngörmüş gibi yazılmıştı. Buna dayanarak yazarın sahibinin ileri görüşlü biri olduğunu söyleyebilirim. 

Romanın geçtiği yer Londra, İngiltere. Londra’da yer alan “Londra Kuluçka ve Şartlandırma Merkezinde” insanlar yapay yollar ile tüplerde döllendirilmekte ve yapacakları işlere göre sınıflandırılmaktaydılar. İnsanlar belirli gruplara ayrılmaktaydı ve sistemde tıpkı Karl Marx’ın insanları sınıflandırdığı gibi üst sınıflar ile alt sınıf insan grupları yer almaktaydı. En üst grup insan sınıfında Alphalar yer alırken onu takiben Betalar geliyordu ve sınıflandırma bu şekilde devam ediyordu. Hipnopedya yöntemi ile de bu üretilen insanların bilinçaltına yapacakları işler ve görevleri yerleştiriliyordu. Buna göre her grup insan kendi işini yapıyordu ve diğer hiçbir grubu sorgulamıyordu. İnsanların bu kadar şartlandırılmış bir şekilde bir hayat sürmesi bana bu kişilerin insandan çok robota benzetildiğini gösterdi.  Tıpkı bir robot görevlerini yapıyorlar ve olayları, durumu ya da işlerini çok sorgulamıyorlardı.

Bunlara ek olarak Cesur Yeni Dünya’da insanlara “SOMA” adı altında haplar verilmekteydi. Verilen somalar ile insanların birkaç saat boyunca mutlu olması ve tatile çıkması sağlanmaktaydı. Ben romanda somalar ile karşılaştığımda bunu günümüzdeki depresyon ilaçlarına ve uyuşturuculara benzettim. Hani belirli bir süre size mutluluk verip mutlu ediyor ama sürenin sonunda etkisini yeniden kaybediyor ya aynı onun gibi. Günümüzde mutluluğu hep yanlış yerlerde ve yanlış yöntemlerde aramaya başladık. Aslına bakarsak belki içinde yaşadığımız toplum da bizi birazcık mutsuzluğa itiyor. Elimizdekilerin değerini bilmemeye, sahip olduklarımız ile yetinememeye başladık çünkü her şeyden çok fazla var ve de kolaylıkla ulaşılabilir durumda. Ayrıca, toplumda sürekli olarak üzücü haberler, savaşlar, hastalıklar ve bunlar gibi daha sayabileceğim bir sürü kötü olay yaşanıyor. İnsanlar da çareyi farklı teknik ve yollar ile iyileşebilmekte arıyor. Aslında, insanların içinde bulundukları durumu kabul edip hayata olumlu ve güzel taraflarından bakarak yaşamaya çalışması mutluluğu bulmanın en kolay yolu olabilir.