ÇANAKKALE SAVAŞINI KİM KAZANDI ?

24/03/2021 19:40 447

 

Emperyalizmin mağlup edildiği yegane savaş, Çanakkale savaşlarıdır. Devrinin en güçlü devletleri, en güçlü ordularla, askeri birliklerle, en teknolojik silahlarla savaşmalarına rağmen, Çanakkale’yi geçememişlerdir. İşte bu efsane savaşlarla ilgili, çeşitli söylentiler çıkmıştır.

Anlatılanlara göre, ‘Yıllar Sonra, Alman Subayları’ arasında Çanakkale savaşını kimin kazandığı konusunda bir tartışma çıkmıştı.
Tartışmanın konusu, Çanakkale savaşını Türkler mi kazandı? Almanlar mı?
Subayların çoğu, bu savaşı Almanya ve Osmanlı Devleti adına yöneten Alman Komutan Liman Von Sander'sin kazandığını ileri sürmekteydi.
Subaylardan bir kısmı, bu teze inanmayıp, gidip Liman Von Sander'se soralım dediler ve komutanın yanına gittiler.
Komutan, bunlara Peki anlaşamadığınız konu nedir? dedi.
Anlaşamadığımız konu:" Çanakkale savaşını Almanlar mı kazandı Türkler mi?"
Liman Von Sanders kısa bir an dalgınlaştıktan sonra:" Gençler" "Şimdi ben size Türkler kazandı ya da Almanlar kazandı desem tam açıklayıcı olmaz. Ben olayı anlatayım Siz ona göre karar verin..." karşısında saygı ile dizilmiş Alman subaylarına şunları anlattı:
Çanakkale Savaşı inanılmaz zor bir döneme girmişti gökten yağmur gibi bombalar, mermiler yağıyordu, savaşın gidişi bizi iyice bunaltmış ve sıkıştırmıştı. Artık daha fazla bir şey yapabileceğimizi düşünmüyordum. Tüm askeri kuvvetlere " Geri çekil" emrini verecektim. Bu bizi yenilgiye götürecek ilk adımdı... 7-8 saat geçmeden çadırın kapısı açıldı ve genç bir subay hızla içeri girdi. Doğrusu şaşırmıştım...
Bir generalin bulunduğu yere kimse izinsiz giremezdi. Ama genç subay öyle kararlı görünüyordu ki, ona çık dışarı demedim...
"Ne istiyorsunuz?" Diye sordum.
Genç subay;
"Generalim, ben bu topraklarda yetiştim, bu topraklar benim Vatanım. Böyle su gibi harcanmamalı" dedi.
" Yapacak bir şey var mı?" Diye sordum…
Bana ne cevap verdi biliyor musunuz?
"Sizin yerinize geçmek istiyorum," dedi.
Ilk anda çok gülünç gelen bu isteğine,
" Çok gelmez mi?"Diye cevap verdim.
O kararlılığıyla;
" Az bile gelir," dedi.
Bir an düşündüm…. Zaten yapacak pek bir şey kalmamıştı. Komuta, Bende ya da bu genç Türk subayın da olmuş değişen bir şey olmayacaktı; savaşı kaybedecektik.
"peki " dedim. Hemen bütün kuvvetlere telgraf Çekerek Grup Komutanlığı görevlerimi ona devrettiğimi bildirdim. Ve sonucu beklemeye başladım...
Sizin de kestire bileceğiniz gibi saatler ve günler geçmek bilmedi... Ben sıkıntı içinde genç subaydan gelecek geri çekilme haberlerini Beklerken, düşman askerlerinin çekilmeye başladığı haberleri gelmeye başlayınca inanamadım. Gelen haberleri defalarca Kontrol ettirdim kaç kere yeniden sordurdum... İnanılması Zordu ama doğruydu! Düşman askerleri çekiliyordu... Savaşı biz kazanmıştık!
Yardımcılarıma hemen bu genç Türk subayını bulup bana getirmelerini söyledim. Karşıma geldiğinde toz toprak içerisindeydi büyük bir sevinçle ve saygıyla elini sıkarken cebimden Mareşal Hlindenburg'un bana hediye etmiş olduğu altın ve pırlanta süslü saati çıkartıp bu subaya verdim.
O da gülerek sol cebinden kırık bir saat çıkardı ve bana uzattı.
" Generalim, bu kırık saatin sizin Bana verdiğiniz saat kadar maddi değeri yüksek değildir ama bir hayatı korumuş ve kurtarmış olmasından dolayı manevi değeri daha yüksektir" dedi.
İşte gençler, yıllar önce Grup Komutanlığı görevlerimi kendisine devrettiğim bu subay, şimdi Türkiye Cumhuriyeti'nin başındaki, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'tür.
Çanakkale savaşını kim kazandı? Almanlar mı, Türkler mi?
"Şimdi buna siz karar verin!..."
Not: Mustafa Kemal 8-9 Ağustos 1915 'te Anafartalar Grup Komutanlığına getirildi 10 Ağustos'ta Anafartalar cephesinde düşmanı geri püskürterek Çanakkale Savaşı'nın kaderini değiştirmişti.

SON SÖZ: ‘’ VATAN BİR BÜTÜNDÜR, ASLA BÖLÜNEMEZ.’’
Kaynak; Büyük Atatürk'ten küçük öyküler( Süleyman Bulut.)