CAN YAKICI  HABERLER…

02/03/2020 21:01 546

 

İdlib’den üst üste şehit haberleri gelirken, bu haber hepsinin üzerine tuz biber ekti.5’di, 8’di derken, alçakça saldırılar durmadı, devam etti ve nihayetinde 39 kahraman askerimizin şahadet şerbeti içmesine sebep oldu. Milletçe  büyük acı yaşıyoruz. Bu vesileyle, bir kez daha, şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza  acil şifalar, kederli ailelerini de baş sağlığı diliyorum. Bu son saldırının detayları da, yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilere göre, işte İdlib saldırısında neler olduğuna dair detaylar:

Alınan bilgilere göre, saldırıyı Esat rejimi güçleri önce karadan başlattı. Planlı şekilde Rus ve rejim güçleri saldırıları havadan sürdürdü. Alçak saldırıda toplam 10 uçak yer alırken, askerlerimize 150 roket atıldı.

Esat rejimi, İran milisleri ve Rus güçlerinin İdlib’deki Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına yönelik hunhar saldırısında detaylar netleşiyor. Yeni Şafak'ın haberine göre kahpe saldırı önceki gün saat 13:25’te başladı. Rejim ve destekçileri Cebel Zaviye bölgesindeki Balyun’da bulunan Türk birliklerine karadan, birden fazla bölgeden roket ve top mermisi yağdırmaya başladı. Atışlar 15 dakika boyunca aralıksız devam etti. Bölgeye 150’yi aşkın roket mermisi düştü. Roketli saldırılar sonrası 13:40’ta hava bombardımanı başladı. Yerel kaynaklara göre Rus uçakları bölgeye intikal eden bir konvoy ile Türk askerinin bulunduğu eski belediye binasını hedef aldı. Cebel Zaviye yakınlarındaki Balyun’da bulunan belediye binası, uçaklardan atılan 3 füzeyle yıkıldı. Bina içinde çok sayıda Mehmetçik şehit düştü.

10 uçak saldırdı

Askerleri enkaz altından çıkarmak isteyen bir grup Mehmetçik ise, saldırıların devam etmesi üzerine yakınlardaki başka bir binaya sığındı. Mehmetçikler, sığındıkları bu binada da saldırıya uğradı. Bina, Rus uçakları tarafından hedef alındı. Vurulan son binada da şehit düşenler ve enkaz altında kalanlar oldu. Bombardımanda çok sayıda askeri araç da kullanılamaz hale geldi. Yerel unsurlardan harekât merkezlerine gönderilen raporlarda Türk askerlerine bomba yağdıran uçakların Rusya Federasyonu ve Suriye rejimi uçakları olduğu belirtildi. Uçakların ‘milliyetleri belli olmasın diye’ birden fazla havaalanından kalkış yaptığı ve saldırılara katılan uçak sayısının 10 adet olduğu iddia edildi.

Yaralıları halk taşıdı

Türk halkını infiale sürükleyen eylem sonrası şehit ve yaralıların tahliyesi de hayli zor oldu. “İçeride tek bir şehit bile kalmasın” emri alan TSK unsurları ile Beyaz Baretliler’e ait ambulanslar yoğun bombardıman nedeniyle bölgeye bir süre ulaşamadı. Yaralıların tahliyesi için gönderilmek istenen helikopteri Ruslar vurmakla tehdit etti. Enkaz altındaki askerlerimizin imdadına ilk olarak bölge halkı yetişti. Yoğun ateşe rağmen yaralıları bölgeden tek tek çıkaran halk, kendi imkanları ve araçlarıyla Mehmetçikleri Türkiye sınırına kadar taşıdı. Evet, ciğerimizi yakan yüreklerimizi burkan bu acıyı yaşarken,  son zamanlarda neler oldu, neler bitti diye düşünmeden edemedim.

Suriye ,Libya derken bir baktık ki İran ABD çatışması çıktı. Sonra duruldu gibi oldu. Sert söylemler yerini yumuşatılmış laflara bıraktı.

Bir de baktınız İstanbul’da deprem oldu.

Kanal İstanbul konuşulmaya devam ediyordu... Herkes bir şeyler söylemekte. Konu ile ilgisi olmayan, sözde TV konuşmacıları sürekli işkembeden atmakta.

İşsizlik aldı başını gidiyor. İşi olan işini kaybetmesin yeter diyoruz artık.

Mülteciler her renkten ortalıkta serbestçe dolaşmakta.

Suriyelisi, Afgan’ın Afrikalısı, ne ararsan var.

Bunlara sigortalı mısın diyen yok. Mevcut kayıt dışına bir de kayıt dışı mülteciler eklendi.

Piyasa allak bullak…Fiyat denetimi yok…Tutturan tutturtabildiği fiyata satış yapar oldu…

Marketlerde bugün gördüğün fiyatlar kısa sürede değişmekte.

Sebze meyve almış başını gitmiş…Ulaşım ayrı problem…Benzin 7 lirayı geçip 8 liraya doğru yol almakta…Benzine zam…Arabaya zam….Onlar da uçtu gitti…

Emekli ne yaptığını ne harcadığını bilmiyor. Sürekli bankadan ufak ufak para çekince, maaş ne yattı haberi yok. Maaştan kesilen sağlık katkı paylarını ne yazık ki bilmiyor. Poliklinikler arası gezide. Her yerde kesinti katkı payı…Bu arada umut, umut iyi satıyor… Sayısal loto, iddia, at yarışı…Vatandaş ya tutarsa diyor elindekini de buralara yatırıyor.

Karnı doymayan vatandaş, yemek programlarını izliyor. Ekran görüntüsüyle açlığını gideriyor….O ses Türkiye’yi seyrediyor…Gizli kalmış yeteneklerin keşfine katkıda bulunuyor.

Doğalgaz katmerli…Yanında elektrik . O da aynı…Zam , zam, zam…Tüketici ve emekli iyice beli bükülmüş vaziyette...Gazete 3. sayfalarını artık okuyamaz olduk... Normal haber yok. Hepsi cinayet haberi, gasp, kaza…Yılbaşından bu güne kadar geçen sürede, bu gelişmeleri yaşadık…

SON SÖZ: ‘’YARALARI İYİLEŞTİREN EN ETKİN İLAÇ, ZAMANDIR…’’