Çağımız İnternette alışveriş çağı

04/01/2020 22:48 3142

 

Çağ internet çağı… İnternet her geçen gün hayatımızda daha fazla yer alırken, internetten yapılan alışveriş sayısı da giderek artıyor. Önceden sadece birkaç elektronik eşya ve ayakkabı, kıyafet ile sınırlı kalan internet alışverişleri artık hayatımızın her anında gerekli olan her şeyi satın alabileceğimiz alternatiflerle doldu taştı.

İnternetin hayatımızın her anını sarmasının doğal bir sonucu olarak internet alışverişleri de büyük bir hız kazandı. Kimilerine göre mağaza mağaza gezmekten, vakit kaybetmekten tasarruf sağlayan internet alışverişleri her geçen artan ürün çeşitliliği ile insanları alışverişi sadece oturdukları yerden yapmaya itti.

İnternet alışverişleri son zamanlarda o kadar çok ilgi gördü ki artık insanlar bırakın elektronik eşyalarını, ayakkabı ve kıyafetlerini almayı artık market alışverişlerini bile oturdukları yerden 2 tıkla yapar oldular. Temizlik ürünlerinden tutun da meyve sebzeye kadar her şeyi artık 2 tıkla internetten alabiliyorsunuz.

Peki her şeyin en temel gereksinimlerimizin bile bu kadar kolay satın alınıyor olması hayatımızı gerçekten kolaylaştırdı mı?

Bu kadar kolay yapılan alışverişler bizlere kazanç ve tasarruf sağladı mı?

Elbette iyi yanları ve kötü yanları bulunuyor bu işin.

Şöyle ki…

Bazı ürünler internet ortamında pek çok satıcı tarafından satıldığı için bir rekabet oluşuyor ve siz o ürünü market fiyatlarından daha uygun fiyatlara satın alabiliyorsunuz ve burada bir kazanç sağlamış oluyorsunuz.

Ancak pek çok kez şahit olduğum ve etraftan da duyduğum üzere bazı market ürünlerinde örneğin deterjanda markette satılan kaliteden daha düşük kaliteli ürünler satılabiliyor ve buda sizin başınızı ağrıtabiliyor. Kilosuna bakıyorsunuz 10 kilo markasına bakıyorsunuz bilindik pahalı marka ama size gelen ürün ambalaj aynı ancak içerik çok farklı! Siz ekonomi yapayım diyorsunuz ancak aldığınız ürün bir işinize yaramıyor. Daha sonra bundan memnun kalmadığınızı ve geri iade etmek istediğinizi söylüyorsunuz sonrası bir sürü prosedür… Elbette işini doğru yapan markette satılan ve kullandığımız ürünlerle birebir aynı kaliteye satılan ürünler de var. Ancak her ne kadar kolay ve tasarruflu gibi görünse de her alışverişin internette ortamında yapılıyor olması doğru değildir.

İşin bir de sağlık boyutu var bana göre. Çünkü internetten alışveriş yapmayı alışkanlık haline getiren insanlar hareketsiz yaşama da davetiye çıkarıyorlar. Alışveriş yapmak için herhangi bir efor harcamayarak  daha kolay olduğuna inanarak hareketlerinizi sınırlıyorsunuz .

İnternet alışverişlerinin bu kadar büyük boyutlarda yapılıyor olması da bazı dolandırıcıların da türemesine neden oluyor. Bu nedenle çağımızın en büyük hastalığı haline gelen internet alışverişlerinde ölçüyü kaçırmamalı ve her şeyin internetten alınamayacağını bazı ürünlerin de mutlaka marketlere, manavlara gidilerek incelerek, dokunarak alınabileceğini unutmayalım.