BÜYÜK SIFIRLAMA 3

18/12/2020 04:50 471

 

Demek ki şuana kadar COVID-19 üzerinden yürütülen operasyonun amacı; “Büyük Sıfırlama.” İşte bu gerçeği de öncelikli olarak görmesi gereken hükümetlerdir. Hükümetlerin, DSÖ üzerinden operasyon için kullanılan Sağlık Bakanlıklarının acilen devreden çıkartması tek çözüm ve “Büyük Sıfırlama”’yı da durduracak gibi gözüküyor. Zaten bu konuda bir gevşeme olduğunu da projelerinin hayata geçmeyeceğini bildikleri için, ABD ve Avrupa’daki bazı ülkelerde işi sıkı tutuyorlar. Yeniden kapanma ve istatistiklerde gösterilen vakalardaki artışın nedeni de budur.

Ancak insanoğlunun gücü, öngörü sahibi olmak ve en azından bir dereceye kadar kaderini ellerine almak ve daha iyi bir gelecek için, plan yapmak için yaratıcılığa sahip olmaktır. Kitabın amacı; COVID patlak vermeden önce küresel sistemde ortaya çıkan eksiklikleri göstermektir.

Kitap ile ilgili bazı yorumlar ise;

- Hans van Leeuwen, Australian Financial Review (Avustralya ) "Kitap, salgının ilk pandemi ilan edilmesinden dört ay sonra korona virüs sonrası dünyanın neye benzeyebileceğini gösteriyor ve ileriye bakıyor. Bilgi, düşündürücü ve makul."

- Sam Meredith, CNBC (ABD) "Salgının sadece büyük bir kriz olmadığı mesajı oranlar, ancak aynı zamanda insanlığa işleri farklı şekilde nasıl yapabileceğini düşünme fırsatı sağlaması, önemli ve düşünmeyi hak ediyor. "

- Ricardo Avila, Portafolio (Kolombiya)" Salgın sonrası dünyada siyasi değişim çağrısı."

- Ivonne Martinez, La Razon (Meksika) "Kitap, salgınların radikal ve kalıcı değişim için bir güç olduğunu tarih gösterdi."

PANDEMİ OYUNUNA ÖRNEK; BİR EYALET VE BİR VALİ

Klaus Schwab’ın bilgeli, “Büyük Sıfırlama” anlatımından sonra yeniden salgının başladığı dönmeler ile hazırlıklara California Valisi Gavin Newsom’un üzerinden bakalım. Anlatımların ABD’de yaşanmasına rağmen, dünyanın her yerinde aynı olduğuna, gözlerimizin önüne gelecek olan resimler ve kulağımız ile işittiğimize de tanıklık edeceğiz. Sanki insanlar senaryosu yazılmış bir oyunda, rollerinin gereğini yapıyorlardı.

Salgın başladığında hükümetlerin cevap verme biçiminde, ne kadar farklı olduğudur. ABD’de eyalet çapında korona virüs kilitlenmeleri yaklaşık sekiz ay önce, Mart ayı ortalarında başladı. O sırada California Valisi Gavin Newsom, eyalet nüfusunun % 56'sının (25 milyondan fazla insanın) virüse sekiz hafta içinde bulaşacağını tahmin etmişti. Newsom, işletmelerin kapanması gerektiğini kabul etti. Ama yakında her şeyin biteceğini de açıkladı. Newsom, "Bu kalıcı bir durum değil... Zamanın içinde bir an." diye güvence verdi.

Bu bizi endişelendirmeliydi. Çünkü sonunda o an sonsuza kadar devam etti. Kısa süre sonra Gavin Newsom bize kimlerin yanında olmamıza ve kiminle konuşmamıza izin verildiğini söylüyordu.

Haber, Temmuz ayında; Her zaman olduğu gibi, evinizin dışındaki insanlarla kaynaşmanızı sınırlandırmak istiyorum. Bu sadece sağduyu. Ancak veriler, herkesin sağduyulu olmadığını gösteriyor.

O zamandan beri verilerden ne öğrendik; 15 Kasım itibariyle, California'nın toplam nüfusunun yaklaşık % 2.6'sı enfekte oldu. Bu, Gavin Newsom'un Mayıs ayına kadar enfekte olacağını tahmin ettiğinden yaklaşık 20 milyon daha az insan!

Yani bazı açılardan bu bir zafer gibi görünüyor. Zafer ilan edebilir miyiz? Hayır, tam tersi!

Newsom Pazartesi günü daha fazla kilitlemenin başladığını duyurdu! Şu anda, en büyük eyaletimizdeki 41 vilayet en kısıtlayıcı tecrit altında. Kiliseler, spor salonları ve restoranlar herhangi bir iç mekanda hizmet vermez.

Newsom elbette bu kilitlemeleri bilimsel gerekçelerle uyguluyor, ancak kendisi de inanmıyor. Çünkü görünüşe göre epidemiyoloji kanunlarından muaf. Bunu biliyoruz çünkü dokuz gün önce vali, bir düzine kişiyle birlikte eyaletin en pahalı restoranlarından birinde yemek yerken kendi kurallarını ihlal ederken yakalanmıştı. Bu arada, o iyi. Bundan ölmedi. Tanrı olduğunuzda virüslerden korkmazsınız. Kilitlemeler ölümlüler içindir.

Yakalanmanın Newsom'a zarar vereceğini düşünürsünüz. Kendi kurallarınızı görmezden gelerek yakalanmak eskiden politikacılar için büyük bir problemdi, ama artık değil. Artık kendi ikiyüzlülüğünden dolayı aşağılanmıyorlar.

Egzersizin amacı, bizi şeffaf ve saçma emirlere uymaya zorlayarak küçük düşürmektir.

EMİR KOMUTA ZİNCİRİNDE MANTIK ZİNCİRİ YOK!..

"Dr. Fauci'nin emirleri! Herkesin her çarşamba boynuzlu bir Viking şapkası takması gerekiyor. Bu kanundur! "

Bu arada, insanlar bunu yapardı. Emirleri uygularlar ve yapmazlarsa başkalarına bağırırlar. Üstteki insanlardan tamamen mantıksız taleplerin hakim olduğu böyle bir ortamda, Chicago Belediye Başkanı Lori Lightfoot gibi sıradan insanlar gelişiyor. Bu, onun ve onun gibi insanlar için yaratılmış bir an.

Şaşırtıcı bir şekilde Lightfoot, Cuma günü MSNBC'de, görmezden geldiğiniz için tutuklanabileceğiniz kilitleme kısıtlamalarına uyma konusunda kişisel bir yükümlülüğü olmadığını açıkladı. Bu durum yarın da tüm hükümet başkanları tarafından yapılırsa şaşırmayalım! Hata yapılan eleştirilere de hiçte yabancı olmadığımıza tanıklıkta ediyoruz.

21 Aralık Pazartesi günü devam edeceğiz…