BUNUN ADI YUMURTA VE İBNİ RÜŞT

03/09/2019 18:03 1643

İbni Rüşt (1126 – 1198) İspanya’da yaşamış , batının çok beğendiği bir Arap-İslam bilgini ve filozofu.

            Görüşleri şöyle özetlenebilir. ‘’ Tanrı , evreni yaratan , yürüten ilahi bir güç , sınırsız bir irade ve de ilk akıldır.

            Allah , kötülük taşımaz , iyilikle doludur.

            Bilgiyi sağlayan temel ilke akıldır.  Akıl , mutlaktır, ebedidir , ölümden sonra da devam eder. Bu da , ölümsüz kılar insanları.

            Din , akılla – mantıkla açıklanamaz. İlimle dini mukayese etmek , ikisine de zarar verir ve düşmanlık yaratır.

            Felsefe , ilimle , din arasında yer alan, bir bilgi dalıdır.

            Bu , ünlü filozofun bilge dolu şu sözlerini çok beğendim. ‘’ Yumurta dıştan uygulanan bir kuvvetle kırılırsa, bir yaşam son bulur . içten kırılması halinde ise, bir yaşam başlar.’’

                        Bu sözü duyunca yediğimiz yumurtalar yüzünden, nice canlıyı yok ettiğimizi hatırladım. Ama , besinlerimizin çoğu hep canlılardan. Bunu yapmak zorundayız. Bu da, bir nevi teselli insanoğluna.

            Kuşların tümü , tavuk – keklik – bıldırcın – kaz – ördek  dışında timsahlar , kaplumbağalar ve yarasalar yumurta ile ürerler. Hepsi yumurtalarını götürmesinler , yemesinler diye yuvalarını korunaklı yerlerde yapmaya çalışır.

            Yumurta proteinden çok zengin bir besin. Eskiden kolestrolü yükseltir inancıyla, fazla yenmezdi yumurta. Ama şimdi öyle değil. Özellikle bazı dövüş sporları yapanlar, günde en az 5-6 yumurta yiyorlar.

            Çocukluğumda konuşacaksak ya da şiir söyleyeceksek, yumurtayı çiğ olarak tuz ve karabiberle içerdik, sesimiz açılsın diye.

            Yıllardır kahvaltılarımda üzerine zeytinyağı dökülü haşlanmış yumurta yiyorum.

Sık sıkta zeytinyağlı domates- biber salatası. Sahanda tereyağlı yumurta, kıymalı yumurta , menemeni severek yerim.

            En büyük yumurta devekuşunun yumurtasıymış. Bu yumurtaları Güney Afrika da süs eşyası olarak satıyorlar. Bizde de camilerde örümcekler yuva yapmasınlar diye, kullanılıyor  devekuşu yumurtaları.

            Saygılı davranalım yumurtalara . çünkü o , hem ölüm, hem doğuş demek .