BUNUN ADI COCUK YETİŞTİRMEK

27/08/2019 03:45 1501

Toplumun en küçük birimi , ulusun geleceği olan aile, huzur , mutluluk yuvası , sevgi-saygı-dayanışma ocağıdır. Çocuklarımızın ilk eğitimlerini aldığı, görgü ve terbiye verildiği ahlak ve inanç okuludur aileler. Kişiliğin, karakterin , temelleri burada atılır. Bu nedenle kutsal bir mekan aile yuvası.

Çocuklar , yüce Tanrının bir emaneti , yuvanın neşesi , soyun devamıdır.

Çocukları yedirip içirmek ve giydirmekle anne babanın görevi bitmez. Onları yetiştirmek , terbiye etmek anne baba için kutsal bir görev. Bu da sorumluluk , dikkat , takip isteyen uzun , yorucu , meşakkatli , zor bir süreç. Fakat o ölçüde de değerli , onurlu.

Çocuklar, rahat , huzurlu bir aile ortamında ise , başarılı ve mutlu oluyorlar. Kavganın ,şiddetin , eksilmediği ailelerde ise , çocuklar endişelidir. Mutsuzdur. Bir de boşanma olayı varsa, iş daha da zorlaşır.

İlgiden yoksun çocukların , ilerde iyi biri olması ihtimali çok zayıf. Öte yandan, iyi ortamlarda büyüyen çocukların içinden kötüleri de çıkıyor. Bu durum aile için de, toplum için de , ulus için de bir dert, bir yara.

Kötü arkadaş kurbanı olan ,uyuşturucuya , kumara , içkiye , yenik düşenler de var. En kötüsü fuhuş ve uyuşturucu mafyasının esiri olanlar. Ayrıca karşı cinse kanarak bir çok hata işleyenlerde oldukça çok ve bu durum çok üzücü.

Bunların önlenmesi , düzeltilmesi kolay değil. Toplumun yozlaşması ve durumun kabulü de çok tehlikeli. O zaman iş, devlete ve de ailelere düşüyor.