Bugün Pınar, Yarın Ayşe, Belki Birkaç Gün Sonra da Fatma...

23/07/2020 01:35 1903

Hüzün, acı ve korku. İşte Pınar Gültekin’in haberini alır almaz hissettiğim duygu tam olarak bunların karışımı bir şeydi. Neredeyse her gün Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinde kadına karşı uygulanan şiddet ve kadın cinayetleri ile karşı kaşıya geliyoruz.

Bu konuya değindiğim için beni her zaman kadınları savunan ve erkekleri hiçe sayan biri olarak algılamanızı kesinlikle istemem. Ben kadın ve erkek ilişkilerinde her zaman kadınları savunan taraf olmadım. Zaten öyle de olmak istemem. Eminim ki erkeğin de haklı olduğu konular ve olaylar vardır. Fakat, erkek ve kadın ilişkilerinde olumlu veya olumsuz iletişim problemleri ya da anlaşmazlıkların olması hiçbir zaman için bir bireyi öldürme veya ona şiddet uygulama hakkını doğurmaz, doğurmamalı!

Kadınlara uygulanan şiddet ve kadın cinayetleri hakkında daha çok farkındalık uyandırılması gerektiğini düşünüyorum. İnternette kadınlara yönelik bir anıt sayaç olması normal bir şey gibi karşılanmamalı. Biliyorum biyolojik yapı gereği erkekler kadınlardan daha güçlü. Fakat bu güç sevgi ve saygı olmadan gerçekten bir işe yarar mı? Bir bireyi insan olduğu için sevmek ve saygı duymak gibi kavramlar olmadan şiddet ve cinayetlerin önüne geçilebilir mi?