BUGÜN DE BÖYLE OLSUN

07/09/2019 02:04 1515

Bugün canım ciddi konuları işlemek istemiyor. Bazı alıntılarla yetineceğim.

Şair Eşref nüktedan , fırsatını bulduğunda acımadan hicveden ilginç biri. Kırkağaç Kaymakamı iken , kaymakamlık binasının aktığını , bunun onarımı için ödenek gerektiğini ilgili makamlara yazar. Gelen cevapta binanın nerelerinin aktığının bildirilmesi istenir. Eşref şu cevabı yazar. ‘’ Musluklar hariç , her yer akıyor.

Müsrif bir kadını anlatan espirili bir fıkra :

Bir bilgeye sormuşlar , bir kadın bir adamı nasıl milyoner yapar diye. Cevap çok güzel. ‘’ Adam milyarder ise , onu milyoner yapar.

Aşure günü; Hz. Muhammed’in torunu Hüseyin ’nin 10 Muharrem günü Kerbela’ da Yezid tarafından 72 arkadaşıyla birlikte şehit edildiği gündür. Arapça Aşure ya da Aşura, 10 demek.

4. Murat’ın 10 Eylül 1623’te amcası 1. Mustafa tahtan indirildikten sonra, 11 yaşında bir çocukken tahta oturduğunu, biliyor musunuz?

Koca Ragıp Paşa , çok değerli kütüphanesini ulusuna vakfeder ve buraya bakması için de bir tanıdığını tayin eder. Günün birinde haber vermeden , kütüphaneye gelir. Kütüphane toz toprak ve pislik içindedir. Üzülür ama, belli etmez. Tayin ettiği gence de şunları söyler. ‘’ Seni tebrik ederim yavrum. Gerçekten de güvenilir biriymişsin. Teslim edilen şeylere, hiç el sürmemişsin, Aferin !! ‘’ zarif bir azarlama şekli.

Sheakspir’ in söyledikleri de çok anlamlı. :

İnsanların çoğu kaybetmekten korktuğu için , sevmekten korkuyor , sevilmekten korkuyor, kendisini sevilmeye layık görmediği için.

Düşünmekten korkuyor , sorumluluk getireceği için.

Konuşmaktan korkuyor , eleştirilmekten korktuğu için.

Duygularını ifade etmekten korkuyor , reddedilmekten korktuğu için.

Yaşlanmaktan korkuyor , gençliğinin kıymetini bilmediği için.

Unutulmaktan korkuyor , dünyaya iyi bir şey vermediği için.

Ölümden korkuyor , yaşamayı bilmediği için.