Bu yıl Mevlanayı anma töreni Pandemi nedeni ile sönük geçti

16/02/2021 23:03 920

Büyük alim ve Mütessavvuf Mevlana’nın ölümü 17 Aralık 1273 bu dünyaya veda etti. Onu sevenler bu ölüme Şeb-i aruz dediler, anlamı düğün gecesidir.

Mevlana’nın Konya’da bulunan türbesi bugün bir müze, bu müze aradan 747 yıl geçmesine rağmen, dünyanın her tarafından gelen binlerce kişinin ziyaretgahıdır.

Binlerce beyitlik mesnevi ve 12 divanı içine alan Divan-ı Kebir’i ile tasavvuf edebiyatımızda ölümsüzleşmiş bulunmaktadır.

1207 yılında Horosan’ın Belh şehrinde doğan Mevlana Celaleddin-i Ruhi Arabistan’ın ve Anadolu’nun bir çok yerlerini dolaştıktan sonra Sulatn Alaaddin’in çağrısı üzerine Konya’ya yerleşmiştir. Mevlana, kısa bir zamanda ilim ve fazılıyla kendisini tanıtmış, türbesi bütün ulemanın toplantı yeri olmuştur.

Bu törenleri bu coşkulu hale getiren kişi Feyzi Halıcı’dır. Bir Konya sevdalısı olan Feyzi Halıcı, bir Kültür Bakanı gibi çalışmış ve senatörlüğü sırasında tüm dünyaya hem Mevlana’yı hem de Yunus Emre’yi tanıtmıştır. Hizmeti son derece büyüktür, kutsaldır.

Onunla dostluğumuz uzun yıllara dayanır, 63. Yıla giren çıkardığı Çağrı mecmuasına uzun yıllardır yazı göndermekteyim. Ebediyete intikal etmiş olan bu sevgili arkadaşımın görevini şimdi sayın eşi Bahar Halıcı ve oğlu Emrehan Halıcı yüklenmiş durumdalar. Bu görevi hakkıyla yerine getireceklerinden de eminim.

Feyzi Halıcı dostuma Tanrıdan rahmet diliyorum.