Bu sese kulan verin

25/12/2018 05:17 2342

 

Adana Demirspor ligin ilk yarısını istediği noktada bitiremedi. Bunun birçok nedeni olabilir. Teknik ekip ya da futbolcular eleştirilebilir. Ancak son birkaç sezondur Adana Demirspor tribünlerinin de çok formda olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil. Özellikle bu sezon durum iyice belirginleşti. Evet taraftar gereken özveriyi her sezon olduğu gibi bu sezonda yine fazlasıyla gösteriyor kombine alıyor stadı dolduruyor. Peki ya sonra oyunun gidişatına göre suskun bir topluluk izliyoruz. Hatta öyle bir durum oluyor ki sadece kötü oynayan futbolcuya tepki göstermeyi kollayan kişilere bürünülüyor.

Maça gelen taraftar elbette takımından iyi futbol bekler galibiyet bekler çünkü para vermiştir karşılığını da almak hakkıdır. Bu saydığımız unsurlar bana göre ligde bir çok takım için geçerli olabilir ama Adana Demirspor taraftarı için bu durum mazeret olamaz. Onlar takımlarına belli maddi duygularla asla bağlı değillerdir. Adana Demirspor taraftarı takımını iyi günde de kötü günde de destekler. Takım kötü oynarken topçuyu motive eder esas ozaman daha gür bir sesle destek verir. En azından geçmişte bu böyle oluyordu bazı maçları taraftar alıyordu.

Şimdi ise 90 dakikanın ilk 20 dakikası hariç neredeyse oyunun içine hiç girmeyen bir maraton tribünü varki o tribünün geçmişte neler yaptığını tüm Türkiye biliyor. İşte tamda bu noktada Şimşekler Gurubunun Gençlerbirliği maçı sonrası yapmış olduğu açıklama son derece önemli. Gurup son yıllardaki taraftar formsuzluğu konusunda başta kendileri olmak üzere tüm tribünlere bir eleştiri ve serzeniş getiriyor. Yani gurup kısaca şunu söylüyor. “evet takım kötü oynayabilir futbolcuların performansını beğenmiyor olabiliriz, ancak takımın motivesi konusunda çuvaldızın bir kısmını da kendimize batırmalıyız ve özümüze dönüp yeniden maç kazandıran, tüm Türkiye tarafından arabesk müzik tezahüratıyla değil de kendi öz tribün tezahüratlarımızla var olmalıyız”Gurup bu konuda hiçte haksız değil bu konuda mutlaka taraftar gurupları arasında gerekli çalışmalarda yapılacaktır diye düşünüyorum.

Tabi yılların şampiyonluk özleminin de taraftar için kötü sonuçlarda ayrı bir hayal kırıklığı yattığı da bir gerçek. Ancak henüz hiçbir şeyin bitmediğini de söylememize gerek yok. Yönetim ve Teknik heyet gerekli önlemleri alacak ve ikinci yarıya bambaşka bir Adana Demirspor’un çıkacağına benim inancım tam. Unutulmaması gereken bir gerçek var takım sahada kötü oynuyorken verilecek taraftar desteğinin daha büyük bir önemi var aksi halde taraftar susarsa takım zaten susar. Adana Demirspor’un dokusu farklıdır. Özünde Akdenizliliğin bütün unsurlarını taşır. İşte bu yüzden şimşekler gurubunun sesine kulak vermek gerekir