Bu seçim çok farklı olacak

24/05/2018 00:42 7444

Yıllardır seçimleri izliyoruz, geçmiş seçimleri de çok iyi biliyoruz, çünkü 20 yılımız parlamentoda geçti. Bu seçim daha öncekilerden çok ama çok farklı. Adaylar belli oldu, sahaya inip çalışacaklar. İşleri zor ama bu seçimde liderlerin işleri daha zor. Çünkü vatandaş değişim istiyor, yeni yüz istiyor, yeni isim istiyor.

Gerçi her seçimin koşulları farklıdır ama gözlemlediğim kadarıyla bu seçimin, partinin ve liderin gücü kadar adayın kişiliği de büyük önem taşıyor.Evvelden parti rüzgarı önemliydi, lider önemliydi, bu seçimde aday da önemli.

Zaten bunu bilen siyasal partiler, aday belirlerken karşılığı var mı?eğitimli mi? kamuoyunun tanıdığı biri mi? popüler mi? yıpranmamış mı?diye dikkat ettiler ve bundan dolayı siyasi partiler, bu seçimde hep yeni isimlere yer verdi, çok önemli politikacılar silindi.

Tabi umduğunu bulamayıp bu süreçte sızlanan çok oldu, bu durum da her partiye göre değişiyor.

AK PARTİ

AK Parti’de sızlanma az olur. Çünkü iktidar partisi, belediye seçimi var, olmadı kurumlarda görev alabilir, parti disiplini ve reis kuralları da olunca, sızlanmak pek olmaz gözüküyor.

CHP

CHP’ye baktığımızda geçen dönem ön seçim olduğu için, Kılıçdaroğlu’nun işi kolaydı, şimdi ise ön seçim yok. Haliyle CHP liderinin işi zor, birkaç gündür de ekranlarda izliyoruz. Yani sızlanan çok.

MHP

MHP listeleri en erken veren siyasi parti. Burada fazla sızlanmak kimsenin işine gelmez, çünkü Bahçeli kuralları işliyor ama tabanda kaynama var mı, var.

İYİ PARTİ

CHP liderinin işi zor demiştik İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in işi daha zor. Çok sızlanan olduğunu duyuyoruz.Akşener, krizi çözmek için mücadele ediyor.

Siyasi partilerdeki bu krizler bu hafta sonuna kadar devam eder neticesinde adaylar belli oldu.

Şimdi sahada en çok sorulan soru Cumhurbaşkanı ilk turda seçilir mi?

İlk turda seçilmesini isteyenler çoğunlukta gözüküyor. Neden derseniz;‘seçim uzamasın, herkes işine gücüne baksın, tatilini yapsın, seçim bitsin, piyasa hareketlensin, şu anda ekonominin iyi gitmediğini biliyoruz, şayet ilk turda seçim sonuçlanmazsa sıkıntıya gireriz’ diyenler çok. Gerçi bir ay kaldıama siyasette1 gün hatta 1 saat çok önemli.

Gözlemlediğimiz kadarıyla seçmen sandığa gitmeye hevesli,bence de gidilmeli, demokrasinin gerçek unsuru sandıktır. Bu seçimde katılım artacak, belki de rekor katılım olacak. Sürece baktığımızda, tüm liderler başkentte oturmuyor, tüm yurdu dolaşıyor, koşuyor,alın teri döküyor. Adaylar da koşacak, tribünde oturmayacak, çünkü koşmayana, terlemeyene bir daha forma vermezler. Başarılı olmak için formanın hakkını vereceksin, yani çok çalışacaksın çok çalışacaksın.

Siyaset tembel adamın işi değildir, siyaset çalışkan adamın işidir, ayrıca siyaset nezaket sanatıdır. Tüm liderler ve tüm adaylar nezaket ölçüsünde siyaset yaparsa her şey daha güzelleşir, daha istikrarlı olur.Bu seçim çok zor bir seçim olacak, ülkemiz için inşallah hayırlara vesile olsun diyoruz, tüm liderlere ve tüm adaylara başarılar diliyoruz.