Bu nasıl bir zevk!

07/09/2019 02:05 1626

 

Adana için kebap ve şalgam cenneti benzetmelerinin yanı sıra modifiye motosiklet araç ve bisiklet cenneti de diyebiliriz.

Özellikle gece yarıları insanları uykularından uyandıran bu çılgınlığa artık birilerinin dur demelerinin zamanı çoktan geldi. Çünkü araçların ve bu motosikletlerin çıkardığı gürültüden rahatsız olmayan yoktur. İnsan bu kadar gürültülü bir şeyin üzerinde neden seyahat etmek istesin ki… Bir türlü anlam veremiyorum. Bu araçları kullananların yerine kendimi koymaya çalışıyorum yok yine anlayamıyorum.

Kimsenin zevkine karışamayız ancak hiç kimse de kendi zevki uğruna bir başkasını rahatsız edemez ve rahatsız etmeye de hakkı yoktur. Bu nedenle de bu kadar gürültü çıkartan motosikletleri ve egzozunu bağırta bağırta araçlarını kullanan insanların bolca bulunduğu Adana’da ben ve benim gibi düşünen insanlar zaman zaman geriliyor, zaman zaman öfkeleniyoruz.

Çünkü bu araçlardan çıkan sesler o yüksek, değişik ve rahatsız edici ki gerilmemek elde değil. Hele bir de herkesin damında yada balkonun da yattığı yani herkesin gece gündüz dışarda olmak zorunda olduğu bu zamanda modifiye araç ve motosikletlere inanın tahammül edilmiyor. Sıcak bir yandan bunaltıp uyutmazken bir de böylesine vurdumduymaz hareketler insanların tahammül sınırlarını gerçekten zorluyor.

Uykusundan korkarak uyanan bir çocuğun, ağrısından, acısından zar zor uyumuş bir insanın gürültü ile irkilmesini ve bir daha uyuyamamasının hesabını nasıl vereceksiniz. Sizin saçma sapan zevkleriniz uğruna normal, sıradan yaşayan sade bir vatandaş neden rahatsız olsun? Ne hakkınız var sizin buna?

Böyle bir eğlence şekli olamaz. Başkasına rahatsızlık vererek eğlenilmez. Bir de bunu gece yarısı yapıyorsanız o kadar insanın vebalinden nereye gidecekseniz?

7’den 70’e insanları rahatsız eden bu kişilere karşı gerekli denetimler daha sık aralıklarla yapılmalı ve gerçekten caydırıcı cezalar uygulanmalıdır. Çünkü emniyet ekipleri bunları yakalasa bunlara ne kadar ceza da verse maalesef caydırıcı olmuyor. Kanun cezayı belirli oranda keser ve cezası ödenince bu adamlar yine aynen kaldıkları yerden devam ederler. Bu nedenle yaptıkları karşısında verilen basit cezaların yetersiz kaldığı noktasında hepimiz hem fikiriz. Önemli olan insanların vicdanlarında bazı şeyleri hissetmeleri…

Çözüm bu insanların eğitiminden geçiyor. Bu insanlara verilecek yoğun bir eğitim ve çıkardıkları gürültünün ne anlama geldiğinin anlatılması gerekiyor.