Bu ligde VAR neden yok?

11/03/2019 15:07 6553

İki haftadır yakalamış olunan galibiyet serisinin anlam taşıması adına önemli bir karşılaşma olan Osmanlıspor karşılaşması  barındırdığı başka anlamlar açısından da olmazsa olmaz bir karşılaşma niteliği taşıdı.

Belki de sezon başından beri ilk kez Demirspor takımı her anlamda bana göre bir bütün şekilde maça başlayacaktı. İnanmaya başlayan futbolcu grubu , inancını her platformda söyleyen yönetim, maç kazanılsa da kazanılmasa da destek veren taraftar grubu…

Bu etkenlerin bir araya geldiği zaman Demirspor takımı başka hüviyete bürünüyor ve yenilmez oluyor.

Rakip  Osmanlıspor ligdeki bulunduğu konum itibariyle olsun, oyuncu kalitesi olsun ne kadar etkili takım olduğunu yazmamıza gerek yok. Umut ediyorum Demirspor adına güzel cümlelerin kurulduğu bir maç olsun.

İki takım içinde kazanılacak 3 puanın öneminden dolayı maç sanki Süper lige çıkma karşılaşması önemine büründü.

Maça baskılı başlayan taraf Adana  Demirspor oldu.  Eğer iki metre önünde penaltı pozisyonunu hakem görseydi Demirspor’un golle buluşması içten bile değildi. Bu pozisyon sonrasında bu ligde neden VAR uygulaması yok  diye içimden geçirdim.

Demirspor adına en etkili oyuncusu Berk Yıldız desek yanlış olmaz maçın başı itibariyle.

Maç genelde Osmanlıspor sahasında oynanmakla beraber pozisyonlara giren taraf Demirspor takımıydı. Bulunacak bir gol maçın kazanılması anlamında Demirspor’a büyük avantaj sağlar ki bunu da sonuna kadar hak eden bir oyun tarzına sahip ilk 30 dakika bakıldığında.

Oyunun kontrolü ilk yarı itibariyle Demirspor’da olmakla beraber az da olsa pozisyona giren taraftı. Ayrıca Osmanlı gibi deplasmanda en çok puan toplayan bir takıma pozisyon dahi vermemek önemli.

İkinci yarı Osmanlıspor takımı  biraz daha Demirspor  kalesinde görülmeye başladı. Hücumda etkisiz olmaya başlayan Demirspor ilk değişikliğini verimsiz Anderson’u çıkarıp son haftaların etkili golcüsü Oleksandr’ı alarak yaptı.

Demirspor’da basit top kayıpları dengenin Osmanlıspor’a dönmesine neden oldu. Buna bir de Pote’nin etkisizliği eklenince gol umudu Berk Yıldız’ın üzerine kaldı. Golün gelmediği her dakika Osmanlıspor’un direncinin artmasına neden olacak acilen golün gelmesi gerekli.  Atamıyorsa da yememek önemli çünkü  her puan ligin sonu itibariyle önemli.  

Hedef anlamında iki puanın kayıp olduğu maçta Demirspor artık diğer maçların sonucunu takip edecek. Demirspor için pes etmek yakışmaz. Ligin sonuna kadar kovalayabildiği, zorlayabildiği kadar şampiyonluğu kalan 9 hafta da inanıyorum ki üst üste alacağı 3-4 maçlık seri ile ilk 6 ‘nın içinde kendine yer bulacaktır. Yeter ki savaşmaya devam.